5 Uzman, Solana (SOL) İçin Büyük Tahminler Yaptı!

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Solana (SOL) daha önce hiçbir kriptonun yapmadığı bir şey yaptı ve bir cep telefonu yaracağını duyurdu. Bu cesur adım, kripto endüstrisinde şok etkisi yarattı. Şimdi herkes şunu merak ediyor; Solana Labs, Samsung ve Apple gibi teknoloji devleriyle rekabet etmeyi mi planlıyor.

Solana, Samsung ve Apple ile rekabete mi girecek?

Şimdiye kadar, kripto inovasyonu büyük ölçüde yazılımla sınırlıydı. Çoğu kripto projesi, DeFi veya NFT’lerde olduğu gibi, blockchain kullanmanın farklı yollarını oluşturmaya odaklanmış durumda. Saga olarak adlandırılan yeni telefon, 2023’ün başlarında piyasaya sürüldüğünde Android platformunda çalışacak ve cep telefonu pazarına gerçekten bir web3 deneyimi getirecek. Solana Mobile Stack (SMS), merkeziyetsiz bir uygulama mağazasıyla birlikte gelen web3 uygulamaları ve yazılımları oluşturmak için Android tabanlı bir geliştiricinin araç kitidir. Ayrıca kendisini Apple’ın App Store’una ve Google Play Store’a açık kaynaklı bir alternatif olarak konumlandırır.

Solana’nın kurucusu Anatoly Yakovenko, Solana Mobile Stack’ten ne görmek istediğine dair düşüncelerini paylaştı. Yakovenko yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi;

Gerçekten kilidini açmak istediğimiz asıl şey, geliştiricilerin, gerçekten sıkı bir şekilde entegre edilmiş uygulamaları oluşturma yeteneğidir. Cüzdan daha sıkı olabilir ve dokun-öde gibi şeylere entegre edilebilir. Bir web3 uygulama mağazasına sahip olmak gereklidir, çünkü dijital olarak sahip olunan gerçek öğelerin çalışma şekli, Amazon’da bir film satın alma şeklinizden çok farklıdır… Çok fazla telefon satmak bir rüya gibi, ancak başarılı olmak için çok fazla telefon satmamız gerekmiyor. Kazanmamızın birçok yolu var. Bunlardan biri, bu iş modellerinin ölçeklenebilir olduğunu kanıtlamamızdır. Uygulama mağazasının bugün hala büyüyen ve ekonomik olarak sürdürülebilir olan adil bir şekilde çalışma şekli olmadan web3 mobil deneyimlerine sahip olabilirsiniz. Uygulama mağazaları geliştiriciler için popoda o kadar acı çekiyor ki, aktif olan 50.000 özel web3 kullanıcımız varsa – web3 dostu bir uygulama mağazasıyla – bu, geliştiriciler için büyük uygulama mağazalarının bugün olduğundan daha iyi bir dağıtım kanalıdır.

Solana cep telefonu benimsenmeyi artıracaktır

Telefonunuzda bir filmin kopyasını satın aldığınızda, aniden o filmin lisans haklarına sahip olmazsınız. Sadece filmin dijital bir kopyasını alırsınız. Oysa Bored Ape NFT’si satın aldığınızda, bu NFT’nin tam mülkiyeti ve lisansı, satıcının olur. Şu anda cep telefonlarındaki dijital mülkiyet, her ikisi de yayıncılardan ücret şeklinde büyük miktarda satış yapan ve her ikisi de platformlarındaki uygulamalar üzerinde tam kontrol sahibi olan Apple App Store veya Google Play Store’dan uygulama içi ürünler satın almakla sınırlıdır. Ancak SMS gibi web3 öncelikli bir sistem, hikayeyi Apple ve Google’ın sahipliğinden uzaklaştırabilir. Ayrıca kripto meraklılarının sevdiği bir tür kendi kendine sahipliğe doğru kaydırabilir.

NFT’ler için gerçek dünya kullanım durumları büyümeye devam ediyor. Bu nedenle Solana telefonu, Solana’nın kripto ekosisteminde benimsenmesi için ufuk açıcı olacak. Magic Eden’in kurucusu Jack Lu verdiği bir röportajda şunları söyledi:

NFT’leri hem dijital hem de gerçek yaşam alanlarında günlük yaşamlarımıza daha fazla entegre etme potansiyeli nedeniyle Solana telefonun piyasaya sürülmesinden özellikle heyecan duyuyoruz. NFT’ler ne kadar çok entegre olursa, kullanım durumları o kadar genişleyecek. Bu da NFT ekosisteminin daha geniş büyümesini destekleyecektir.

NFT’lerin kullanım alanları genişleyebilir

Şu anda, NFT’ler öncelikle profil resimleriyle sınırlıdır. Bununla birlikte, NFT inananları kullanım durumlarının çok daha fazla genişleyebileceğini düşünmeye devam ediyor. Örneğin, gayrimenkul veya müzik mülkiyeti NFT’ler olarak devredilmeye başlayacak. Kripto medya şirketi Light Node’un danışmanı Caseem Ward, hem telefonun geleceği hem de Solana kripto para biriminin fiyatı üzerindeki etkisi hakkında iyimserliğini dile getirdi. Ward yaptığı açıklamada şunları belirtti:

Solana Mobile Stack’in, web3’ün iOS veya android’i olma şansı var. Dünyanın çoğu mobil cihazlar kullanıyor. Yerel web3’ü entegre etmek, deneyimi sorunsuz hale getirecek ve yaygın kitlesel benimsemeye varışımızı hızlandıracak. Solana’nın bu piyasa gerilemesinde tam gaz ilerlemeye olan bağlılığı, mobil Web3 deneyimine odaklanma ile Solana’nın piyasa değerine milyarlarca katma değere dönüşecek.

Ancak herkes bir solana telefonunun olasılığı konusunda iyimser değil. Andreeson-Horowtiz destekli yatırım platformu Titan Invest’in yatırımcısı Grit Trakulhoon, telefonun potansiyel başarısı hakkında konuştu. Trakulhoon konu ile ilgili şunları söyledi:

İki ana çaba var: yazılım ve donanım. Yazılım-Solana Mobile Stack (SMS): Geliştiricilerin web3 mobil uygulamaları oluşturmasını sağlayan bir araç seti. Donanım – Solana Saga: SMS ile tam entegrasyona sahip yeni bir android cep telefonu. Yazılım perspektifinden – platform / yazılım geliştirici kiti (SDK) – mantıklı görünüyor. Ancak, donanım (telefon) farklıdır ve giriş engeli çok büyüktür. Bu yüzden başarılı olup olmayacakları belli değil.

Kripto bir mobil cihaz, Apple ve Google ile rekabet edebilir mi?

Şu anda akıllı telefon pazarına, pazar payının yüzde 50’sinden fazlasını oluşturan Apple ve Samsung hakim. Triblock’un ortaklarından Matt Batsinelas, Trakulhoon’un duygularını paylaştı. Batsinelas şunları söyledi:

Solana blockchain’de ve Solana’nın inkübe ettiği diğer projelerde yükselişte olsam da, kripto yerel bir mobil cihazın, Apple ve Google ile rekabet etmesi için uygun bir yol görmüyorum. SDK, geliştiricilerin mobil kullanıcılara ulaşması için güçlü bir ağ geçidi olabilir, ancak bir cep telefonu oluşturmak Solana’nın temel yetkinliği değildir. Solana Labs’ın mobil geliştirmeyi teşvik etmesi için muhtemelen daha iyi yollar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir