ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Crow Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın konuğu oldu

İkili siyasi ve ekonomik münasebetlerin yanı sıra terörle gayret, savunma sanayi alanındaki iş birliği ve NATO bağlamındaki stratejik bağların ele alındığı görüşmede, global ve bölgesel gündemin temel problemleri de değerlendirildi.

Görüşmede, Rusya-Ukrayna Savaşı ve tahıl sevkiyatı muahedesi, Suriye, Afganistan, mülteciler sorunu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirak süreçleri, Ege ve Doğu Akdeniz hususları da ele alındı.

“Türkiye bu süreçte kritik rol üstlendi”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, görüşmede, Türkiye-ABD münasebetlerinin stratejik kıymetine vurgu yaparak, başta iktisat ve savunma sanayi alanındaki iş birliğinin önündeki mahzurların kaldırılmasının ikili bağlara olumlu katkı sağlayacağını belirtti.

Kalın, Türkiye’nin F-16 talebi konusunda ABD idaresinin tavrından duyulan memnuniyeti tabir ederek, ABD Kongresi’nden de benzeri bir yaklaşım beklentisini lisana getirdi.

Görüşmede, Türkiye’nin öncülüğünde BM, Rusya ve Ukrayna taraflarıyla imzalanan tahıl sevkiyatı mutabakatı da değerlendirildi. Mutabakatın global besin krizinin tahliline yönelik değerli bir adım olduğunu tabir eden ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Crow, Türkiye’nin bu süreçte kritik rol üstlendiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın bu mutabakatın Rusya ve Ukrayna ortasında yeni ateşkes müzakerelerinin önünü açabilecek bir itimat ortamı oluşturabileceğini ve Türkiye’nin bu istikametteki teşebbüslerinin devam ettiğini belirtti.

“Türkiye barış ve istikrarı temel alan bir yaklaşım sergilemeye devam edecek”

Türkiye’nin Ege ve Akdeniz dahil tüm bölgede barış ve istikrarı temel alan bir yaklaşım sergilemeye devam edeceğine dikkat çeken Kalın, Türkiye’nin ulusal çıkarlarını ve yasal haklarını korumak noktasında kararlı duruşundan taviz vermeyeceğini kaydetti.

Ermenistan ile olağanlaşma sürecinin bölgenin barış, istikrar ve refahına katkı sağlayacağını tabir eden Kalın, bu uğraşların memleketler arası toplum tarafından desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Kalın, terörle gayret konusunda Türkiye’nin ulusal güvenliğini, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini tehdit eden PYD/YPG/PKK ve DEAŞ dahil tüm terör örgütlerine karşı ayrım yapmaksızın kararlılıkla uğraş edilmesi gerektiği bildirisini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir