Bartın’daki balık vefatlarıyla ilgili bakanlıktan açıklama

Bartın Irmağı Gökırmak mevkii Potbaşı bölgesindeki su yüzeyinde telef olmuş balık görülmesinin akabinde vatandaşlar ihbarda bulundu.

İhbar üzerine, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, kontrol takımlarına anında talimat vererek bölgeye sevk etti. Bakanlık grupları, ırmak suyu ve telef olan balıklardan numuneler alarak Bakanlık Referans Laboratuvarına gönderdi.

Su kirliliğine neden olabilecek yasa dışı bir deşarj yahut atık dökümü tespit edilmedi

Bakanlıktan hususa ait yapılan açıklamada, kontrollerde su kirliliğine neden olabilecek yasa dışı bir deşarj yahut atık dökümü tespit edilmediği vurgulanarak şu sözlere yer verildi:

“Bakanlığımıza bağlı kontrol takımları bölgeye anında sevk edilerek balıkların telef olmalarıyla ilgili yaşanan Bartın Irmağı güzergâhında gerekli incelemeleri yapmışlardır. Kontrollerde su kirliliğine neden olabilecek yasa dışı bir deşarj yahut atık dökümü tespit edilmemiş, gerekli, tahlillerin yapılması gayesiyle su numuneleri alınarak Bakanlığımızın Referans Laboratuvarına gönderilmiştir. Birinci incelemelerde balık ölümlerinin, ırmak debisinin içinde bulunduğumuz mevsim itibariyle azalmasına bağlı olarak Bartın Irmağı ile teması kesilen su birikintilerinde ağırlaştığı, bu alanlarda yerinde yapılan ölçümlerde sıcaklığın da tesiri ile çözünmüş oksijen ölçüsünün çok düşük olduğu tespit edilmiştir.”


“Su ve balık numunelerinin tahlil süreçleri devam etmektedir”

Bakanlık açıklamasında, “Diğer taraftan Bartın Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü işçisi tarafından telef olan balıklardan tahlil yapılmak üzere numuneler alınmıştır. Kelam konusu alandan alınan su ve balık numunelerinin tahlil süreçleri devam etmektedir.” tabirlerine de yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir