Çin’den Tayvan’a ticaret yasağı misillemesi

Çin Gümrük Genel Yönetimi, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yaptığı ziyaretin akabinde kimi eserlerin ithalatının askıya alındığını açıkladı.

Çin hükümeti, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yaptığı ziyarete karşılık olarak Tayvan ile ticaretin bir kısmını durdurdu. Tayvan medyası da pazartesi günü Çin’in 100’den fazla tedarikçiden besin ithalatını yasakladığı istikametinde haberler yayımlamıştı.

Çin Gümrük Genel Yönetimi bugün yaptığı açıklamada, geçen yıldan bu yana eserlerde tespit edilen pestisit kalıntısı ve corona virüsü nedeniyle dondurulmuş balık paketleri ile kimi balık ve meyvelerin ithalatının askıya alındığını söyledi.

Çin Ticaret Bakanlığı ise yaptığı öbür bir açıklamada, ilgili kanun kararlarına nazaran doğal kum ihracatını yasakladığını söyledi. Lakin açıklamada, Pelosi’nin ziyaretine ve bununla temaslı muhtemel ekonomik yaptırım ihtimaline değinilmedi.

ÇİN DAHA EVVEL DE YASAKLAMIŞTI

Pekin, siyasi sıkıntılar yüzünden daha evvel de Tayvan’ın tarım sanayisini maksat almıştı. Çin geçtiğimiz yıl Tayvan’dan ananas, balmumu ve şekerli elma ithalatını durdurmuştu.

Tayvan’da üretilen meyvelerin birden fazla yurt içinde tüketilirken, ihracatın büyük çoğunluğu Çin’e yapılıyor. Güney Tayvan’ın tarım yapılan bölgeleri de Tayvan’ın bağımsızlığını destekleyen Tsai Ing-wen’in Demokratik İlerleme Partisi’nin kaleleri olarak görülüyor.

İKİ BÖLGE ORTASINDAKİ TİCARET HACMİ BÜYÜYORDU

Çin, Tayvan’ın en büyük ticaret ortağı olarak görülüyor. İki ülke ortasındaki ticaret, geçen yıl yüzde 26 artarak 328,3 milyar dolara ulaşmıştı. Çin gümrük datalarına nazaran, adadan yapılan ihracatın ithalatı aşmasıyla Tayvan bu ülkeye karşı 172 milyar dolar dış ticaret fazlası vermişti.

İthalatçı durumda olan Pekin, Tayvan eserlerine yaptırım uygulayarak bu avantajını kullanabilirken, Tayvan ise Çin’in yarı iletken tedarikinin kıymetli bir kısmını karşılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir