Çin’den tehdit bildirisi: Felakete sürüklenirsiniz

Çin’de kabine fonksiyonunu yerine getiren Devlet Kurulu’nun Tayvan Bağları Dairesi, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretinin akabinde, hükümete, “dış güçlerle ittifakla bağımsızlık arayışının felaketle sonuçlanacağı” ikazında bulundu.

Dairenin Sözcüsü Ma Şiaoguang, yaptığı açıklamada, “(Tayvan lideri) Tsai Ing-wen ve Demokratik İlerici Parti (DPP) otoritelerini uyarıyoruz; provokatif aksiyonlarla ve dış güçlerle bir olarak ‘bağımsızlık’ arayışına girmek mahvınıza ve Tayvan’ın felakete sürüklenmesine yol açar.” sözlerini kullandı.

Açıklama, Pelosi ve heyetinin sabah saatlerinde Tayvan başkanı Tsai ile yaptığı görüşmenin akabinde geldi.

Tayvan başkanının Pelosi’ye onur madalyası armağan ettiği görüşmede “demokrasinin savunulması” bildirisi öne çıkmıştı.

Tayvan’ın Çin’in artan askeri tehditlerine boyun eğmeyeceğini vurgulayan Tsai, “Ülkemizin egemenliğini kararlılıkla koruyacak, tıpkı vakitte demokrasi ismine sınırı müdafaayı sürdüreceğiz.” sözünü kullanmıştı.

Öte yandan Komünist Parti yayın organı Küresel Times’ın haberine nazaran, Komünist Parti Merkez Komitesi’nin Tayvan Çalışma Ofisi de Pelosi’nin ziyaretinin akabinde “ayrılıkçı faaliyetleri” nedeniyle merkezi Tayvan’da bulunan iki vakıf ile birtakım şirketlere yaptırım uygulanacağını bildirdi.

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetini taşıyan uçak dün gece Tayvan’a ulaşmıştı. İki haftadır hakkında spekülasyon yapılan, ABD ile Çin ortasında tansiyona sebep olan ziyaret, Pekin’in yansısını çekmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin çabucak akabinde yaptığı açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmiş, Savunma Bakanlığı da Ada etrafında “bir dizi askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

82 yaşındaki Pelosi’nin nisanda Tayvan’a yapmayı planladığı ziyaret, Kovid-19’a yakalandığı gerekçesiyle iptal edilmişti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, o günlerde Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretinin “tek Çin” unsurunu tanımladığı “kırmızı çizginin aşılması” manasına geleceği ihtarında bulunmuştu.

Pelosi, 25 yıl ortadan sonra Ada’yı ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri oldu. Daha evvel 1997’de Newt Gingrich, bu vazifesi yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

Ziyarette Pelosi’ye, Temsilciler Meclisi Dış İlgiler Komitesi Lideri Gregory Meeks, Gazi İşleri Komitesi Lideri Mark Takano, Yollar ve Araçlar Komitesi Lider Yardımcısı Suzan DelBene, İstihbarat Daimi Özel Komitesi üyesi Raja Krishnamoorthi ve Silahlı Kuvvetler Komitesi ile Dış Alakalar Komitesi üyesi Andy Kim eşlik ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir