İmamoğlu: İki metro inşaatında müteahhitler tek taraflı fesih hakkını kullandı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro sınırında incelemelerde bulundu.

Ray döşeme süreçlerinin başlayacağı sınırın Göztepe 60. Yıl Parkı’ndaki şantiyesini ziyaret eden İmamoğlu, gazetecilerin, “Kamuoyunda durdurulduğu argümanları gündeme gelen sınırlarda son durum nedir?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Bizim durdurduğumuz hiçbir çizgi yok. Çizgilerin iki tanesi; Pendik-Kaynarca-Tuzla sınırı ve Kirazlı-Halkalı sınırının durdurulma sebebi şu: Malum Cumhurbaşkanlığı bir genelge çıkarttı ve yüzde 10 bitirimin altında kalan işlerle ilgili müteahhitler, tek taraflı mukavelelerini feshedebiliyorlar. Kirazlı-Halkalı ve Pendik-Kaynarca-Tuzla sınırı da bu oranın altında duruyordu, bir tanesi çok az bir limitle. Ve bu haklarını müteahhitler biz istemememize karşın, kullandılar. Bizim değil, Cumhurbaşkanı’nın aldığı kararın gereğini yürüttüler. Biz de artık ikisiyle ilgili, yeni ihale hazırlığı içerisindeyiz. Hatta bu ayın içinde süratlice ihaleye çıkıp, iki hatta da yolumuza devam edeceğiz.

BİZ ALDIĞIMIZDA BU METRO ÇİZGİSİ NEREDEYSE SIFIR SEVİYESİNDEYDİ: Göztepe-Ataşehir ve Ümraniye sınırımız da bizim en çok kıymet verdiğimiz, Anadolu yakasında Dudullu- Bostancı sınırı üzere, çok kıymet verdiğimiz sınırlardan bir tanesi. Sebebi nedir? Şundan öncelikli olması: Malum ‘Finanskent’in, daha doğrusu ‘Finans Merkezi’nin devlet tarafından yapılması, birçok bankanın oraya taşınacak olması ve bu metro çizgisinin da onun altından geçiyor olması. Yani biz aldığımızda, bu metro çizgisi neredeyse sıfır seviyesindeydi. Süreci biz başlattık ve süratli bir biçimde yürüttük. İşte bugün görüyoruz ki, 2 yıldan biraz fazla bir vakitte TBM kazılarını bitirmiş olduk. Bu manada tesirli bir biçimde devam ediyor. Vardiyalı sisteme arkadaşlar geçtiler. En ağır şantiyelerimizden bir tanesi. Öz kaynakla desteklediğimiz bir proje durumunda.

8 AYDIR HAZİNE ONAYI BEKLİYORUZ: Üzülerek söylüyorum ki; Finans Merkezi’nin altından geçen eylül, ekim ayında 80 bin şahsa yakın insanın orada çalışacağından bahsedilen bir merkezin muhtaçlığını karşılayacak olan bu çizginin, yaklaşık 8 aydır Hazine onayı için bakanlıkta imzası bekliyor 75 milyon Euro’luk kredimiz için. Tam 8 aydır. Bunu tekraren söyledik. Sağdan soldan ilettik. Kendileriyle yazıştık. Lakin hiçbir yanıt alamadık. Lütfen onu da imzalarlarsa bir an evvel, Göztepe-Ataşehir-Ümraniye sınırımız, en azından suratına daha da sürat katacak. Bunu bekliyoruz. Değer verdiğimiz sınırlardan birisi. Şu an yüzde 50’nin biraz üzerine çıktık burada iki yılda. 2024’ün birinci aylarında da açmayı planlıyoruz. Bu türlü bir süreci var.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir