İstanbul’da ‘Aedes’ sivrisineği tehdidi: Zika bulaştırıyor, ilaçlamak tahlil değil

İstanbul’da kimi mahallerde ‘Aedes’ tipi sivrisineklerde artış yaşanıyor. Zika virüsü bulaştıran ‘Aedes’ çeşidi sivrisineklerle çabada ilaçlamanın kâfi olmadığını belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı, Tıbbi Viroloji Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Kenan Midilli, “İlaçlama uzun vadeli başarılı olan bir metot değil. Çok çeşitli metotların bir ortada kullanılması gerekiyor” dedi. Midilli, “Bataklıkların kurutulması lazım, biyolojik prosedürler var, sivrisinek larvalarını yiyen balıklar var” diye konuştu.

DHA’nın haberine nazaran, İstanbul’da ‘Aedes’ çeşidi sivrisineklerin arttığı mahallelerden biri de Avcılar Yeşilkent Mahallesi. Mahallede yaşayanlar, yakındaki dere nedeniyle artan sivrisineklerin soktuğu çocuklarda kaşınma sonrası yaralar oluştuğunu söyledi. Sivrisineklerin soktuğu çocukların bacakları ve kollarında oluşan yaraları gösteren mahalleli, durumun tahlili için yetkililere seslendi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Kolu, Tıbbi Viroloji Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Kenan Midilli, artan sineklerin ‘Aedes’ ve ‘Culex’ çeşidi olduğunu belirtti. Midilli, yalnızca ilaçlama prosedürünün başarılı olmadığını söyledi.

Midilli, iklim değişikliği ile birlikte bilhassa sivrisineklerde artış olduğunu belirterek, “Sivrisinekler çok fazla hastalığa vektörlük yapıyorlar, bunları taşıyorlar ve sokarken de insanlara bu hastalıkları bulaştırıyorlar. İstanbul için değerli olan iki cins var. Biri daha evvel de burada var olan Culex cinsi. Culex cinsi ile bilhassa Batı Nil Ateşi bulaşabiliyor. Daha evvel Türkiye’de olaylar oldu lakin 2020 yılından beri Türkiye’de hadise yok. Kuşlardan kan emen Culex cinsi sivrisinekler insanlara da bulaştırabiliyorlar fakat beşerler tekrar hastalığın yayılmasında rol oynamıyorlar. Batı Nil Ateşi’nin büyük bir çoğunluğu kolay bir gribal enfeksiyon bulgularla kendi kendine güzelleşen hastalık tablosu geliştiriyorlar” dedi.

Prof. Dr. Kenan Midilli, ilaçlama metodu ile sonuç elde edilmeyeceğini belirterek, “Aedes cinsi sivrisinekler, bilhassa daha evvelce Afrika ve Asya’da yaygın olarak bulunan sineklerdir. Bunlar da zika virüsünü bulaştıran sineklerdir. Bilhassa dünyada otomobil lastiklerinin sirkülasyonunun artmasıyla birlikte bu sivrisinekler yayıldı. Evvel 1960 yıllarında İtalya’da girdi. Bize 2010 yılında batı hududundan giriş oldu. Şu an neredeyse tüm kıyılarımıza yayılmış durumda. İlaçlama formülü tercih edilen metotlardan bir tanesi fakat uzun vadeli başarılı olan bir metot değil. Çok çeşitli prosedürlerin bir ortada kullanılması gerekiyor. Sivrisinekler, yumurtalarını su birikintilerine bırakıyorlar. Su birikintilerinin yok edilmesi lazım. Otomobil lastiklerinin içindeki sular, saksı tabanlarının içinde kalan sular üzere alanları bile çoğalmak için kullanabiliyorlar. Etraftaki su birikintilerini kurutmak lazım. Bataklıkların kurutulması lazım, biyolojik formüller var, sivrisinek larvalarını yiyen balıklar var lakin ilaçlama sistemi çok geçerli bir formül değil zira çok agresif bir sistem. İzlenmesi ve gerekli olan asıl kaynakların kurutulması gerekiyor” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir