Joseph Conrad, 3 Ağustos 1924 tarihinde ömrünü yitirdi

Joseph Conrad, vatansever ve soylu bir ailenin çocuğu olarak 1857 yılında Polonya’da doğdu. Babası politik oyunlar yazan bir aydındı. Polonya’daki 1863-1864 Ocak Ayaklanması’nın önderlerinden olduğu için sürgüne gönderildi. Sürgün sırasında eşi ve kendisi ölünce, on bir yaşında yetim kalan Conrad dayısının yanında büyüdü. On altı yaşında Marsilya’ya giden Conrad denizci oldu ve tecrübelerini yapıtlarına aktardı. Denizle iç içe olan yapıtlarında insan ruhunun, vazife ve onur hisleriyle hesaplaşmasını lisana getirdi. Emekli olduktan sonra İngiliz vatandaşlığına geçip İngiltere’ye yerleşerek kendini yazarlığa adayan Conrad birinci romanı Almayer’in Sırça Köşkü’nü 1896’da kaleme aldı. Vefatına dek pek çok eser verdi, eleştirmenlerden büyük övgüler aldı ve gerek İngiliz edebiyatının gerek dünya edebiyatının en değerli müelliflerinden biri oldu.

Edebiyatta modernizmin öncülerinden biri olarak kabul edilen Conrad, anlatım üslubu ve anti-kahramanları bakımından yirminci yüzyılın pek çok ünlü müellifini etkilemiştir. Conrad’ın romanları ekseriyetle Avrupa’ya uzak, egzotik ülkelerde geçer. Yapıtlarında karakterlerinin ruhsal analizlerine ve insan tabiatının makûs taraflarına bilhassa yük vermiş, periyodun Avrupa hakimiyetindeki dünyasının insan ruhuna tesirlerini muvaffakiyetle yansıtmıştır.

En ünlü romanları Lord Jim ve Karanlığın Yüreği’nin yanı sıra Batılı Gözler Altında, Nostromo, Altı Hikaye, Zafer, Zımnî Casus, Narcissus’un Zencisi, Muhbir, Mevt Seferi üzere yapıtları de Türkçeye çevrilmiştir. En değerli yapıtları ortasında, birden fazla sinemaya da uyarlanmış olan Karanlığın Yüreği (Francis Ford Coppola / Kıyamet), Lord Jim, Nostromo, Bâtın Casus, Batı Gözüyle, Talih, Zafer, Gölge Sınırı, Maceralar Beldesi (Korsan) sayılabilir. The Mirror of the Sea, Memories and Impressions (Denize Tutulan Ayna: Anılar ve İzlenimler), Notes on my Books (Kitaplarım Üzerine Notlar), Last Essays (Son Denemeler) isminde anı ve deneme kitapları vardır.

Eserleri

1895 Almayer’s Folly

1896 An Outcast of the Islands

1897 The Nigger of the ‘Narcissus’ (Narcissus’un Zencisi)

1899 Heart of Darkness (Karanlığın Yüreği)

1900 Lord Jim

1901 The Inheritors (Ford Madox Ford ile birlikte)

1902 Typhoon (başlangıcı 1899’da)

1903 Romance (Ford Madox Ford ile birlikte)

1904 Nostromo

1907 The Secret Agent (Gizli Ajan/Casus)

1911 Under Western Eyes (Batılı Gözler Altında)

1913 Chance (Talih)

1915 Victory (Zafer)

1917 The Shadow Line

1919 The Arrow of Gold

1920 The Rescue

1923 The Nature of a Crime (Ford Madox Ford ile birlikte)

The Rover

1925 Suspense (bitirilmemiş)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir