Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ‘KPSS’ açıklaması: Birkaç ay sonra kökten çözeceğiz

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, KPSS’de soruların çalındığı argümanlarına ait olarak toplumsal medya hesabından açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu sözleri kullandı;

“KPSS ile ilgili yorum yapmıyorum zira imtihanın şaibesi bir yana, mülakatlar zati şaibeli, haliyle sonuçlar kesin şaibeli. Bakanlığa da bunun için gitmiştim. Sarayın kendi şaibesini çözme gösterisine ise yalnızca gülüyorum. Merak etmeyin, birkaç ay sonra kökten çözeceğiz.”

NE OLMUŞTU?

31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşen KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri imtihanının akabinde çarpıcı bir argüman ortaya atıldı. Birtakım toplumsal medya kullanıcıları bir Yediiklim Yayınevi’nin deneme imtihanlarında sorduğu soruların şıklarına kadar birebir olduğunu ileri sürdü.

Sosyal medyada büyük reaksiyon çeken bu olayın akabinde imtihana girenler YÖK ve ÖSYM Lideri’nin istifaya davet etti. Kimi toplumsal medya hesapları ise soruların hocaya ilişkin olduğunu ve telif haklarını aldıktan sonra soruları çözdüklerini kaydetti.

ÖSYM’nin gündemdeki mevzu hakkında Twitter üzerinden dün yaptığı açıklamada şu sözler yer almıştı:

“2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür İmtihanı ile Eğitim Bilimleri İmtihanı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğlenden sonra oturumlarında inançlı bir biçimde gerçekleştirilmiştir.

Bazı imtihan sorularının bir yayınevinin deneme imtihanı sorularıyla tıpkı olduğuna ait toplumsal medya platformlarında ortaya atılan tezlerin incelemelerimiz sonucunda temelsiz olduğu anlaşılmıştır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, savlar üzerine Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) inceleme talimatı vermiş, ÖSYM Lideri Prof. Dr. Halis Aygün’ü vazifeden almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir