MAK Araştırma sahibi Mehmet Ali Kulat’tan dikkat çeken ‘Ankara kulisi’: ‘HDP kapatılırsa DEVA şemsiyesi altında seçime girmesi muhtemel’

MAK Danışmanlık İdare Şurası Lideri Mehmet Ali Kulat, katıldığı Bizim TV’de HDP ve DEVA Partisi’ne ait dikkat çeken argümanlarda bulundu.

“Bir kıymetli bilgi paylaşımı olarak, kanaatim o ki, yani Ankara kulislerinden duyduğum ve telaffuzlarından kendi çıkarımım, HDP’nin seçime yakın kapatılması ihtimali karşısında HDP’li seçmenin DEVA Partisi’nin şemsiyesi altında seçime girmesini kuvvetle olası görüyorum” diyen Kulat, “Nedeni şu; HDP üst idaresi genel olarak DEVA’nın ilkesel manadaki bildirilerinin hakikat olduğunu söz ediyor. Nedir onlar; özgürlükler ve insan hakları başta olmak üzere adalet, Türkiye’nin anadilde serbestisi üzere ana bahis başlıklarında birbirlerinden çok farklı bildiri vermiyorlar” dedi.

Yıllar içerisinde bir partinin kapatıldığı vakit çabucak yedekte bir partiye geçildiğini aktaran Kulat, “Ama artık şöyle bir sorun var, hükümet, seçim yasasında bir değişiklik yaptı, kapatılma durumunda parti üyelikleri otomatik olarak düşmüş olacak. Bu durumda sandık başlarında parti üyesi olmayanların olamayacak olması bir sorun. Bu da Doğu ve Güneydoğu’da sandık güvenliği noktasında bir tereddüt oluşturuyor. İşte bu tereddüdün de aşılması ismine DEVA Partisi’nin şemsiyesi altında seçime girmelerinin beklenen olduğunu düşünüyorum HDP kapatılır ise. Yoksa HDP ile tıpkı dünya görüşüne sahip kurulmuş iki tane parti var zati, oraya rahatlıkla geçerler” dedi.

Kulat şöyle devam etti:

‘AKP YÜZDE 17 OY KAYBETTİ’

CHP şu an yüzde 25 bandında seyrediyor. 7 aylık mühlet içindeyse CHP bazen 25,5, 26 bandında seyretti. 24 Haziran’a nazaran AK Parti yüzde 17 oy kaybederek bugüne gelirken, CHP yüzde 3, 3,5 oyunu artırdı şu anda. Yani her üç seçmeninden birini kaybetmiş bir AK Parti’den bahsediyoruz.

MHP BARAJ SINIRINDA

MHP 7 aylık süreç içerisinde yüzde 6,5 ile yüzde 7,5 ortasında seyretti. Son ankette ise yüzde 6,45 bandında, yani yüzde 7 civarında. AK Parti’yle bir arada olduğu için MHP de oy kaybediyor. Zira MHP’li vatandaş iktisattaki meselelerin kabahat ortağı olarak görüyor. Cumhurbaşkanı adayı CHP’nin genel lideri ya da belirlediği bir isim olursa, CHP’nin oyu biraz daha artar. Yüzde 1’in altında oyu olan partilerin seçmenleri genelde seçilebilecek partiye gerçek kayar.

EN İSTİKRARLI YÜKSELİŞ GÜZEL PARTİ’DE

En istikrarlı yükselen parti ÂLÂ Parti. Yüzde 18 bandında. 24 Haziran’da oyu yüzde 10’du. Büyük oranda AK Parti ve biraz da MHP’den oy alıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir