Prens Charles’ın kurduğu yardım fonuna, bin Ladin’in ailesinden bağış yapıldığı tez edildi

İngiltere Veliaht Prensi Charles’ın kurduğu Galler Prensi Yardım Fonu’na 2013’te 1,2 milyon dolarlık bağış yapıldığı, kelam konusu paranın 2011’de ABD güçlerince öldürülen bin Ladin’in üvey kardeşleri Bekir bin Ladin ve Şefik bin Ladin tarafından yatırıldığı gündeme geldi.

The Sunday Times’ın haberine nazaran; danışmanları, Prensi Charles’ı bağışı kabul etmemesi tarafında uyardı.

Galler Prensi Charles’ın resmi konutu Clarence House’dan mevzuya ait açıklama geldi. Açıklamada, bağışın yapıldığı doğrulanırken, kabul kararının prens tarafından değil yardım kuruluşunun yetkilileri tarafından kapsamlı incelemeler yapılarak alındığı belirtildi.

Galler Prensi Yardım Fonu

Galler Prensi Yardım Fonu 1979’da Galler Prensi Charles tarafından kurulmuştu. Veliaht Prens Charles, haziranda da Eski Katar Başbakanı Hamad bin Casim Al Sani’den içinde 3 milyon dolar nakit para bulunan çantaları kabul ettiği argümanıyla gündeme gelmişti.

Prens Charles ve Bekir bin Ladin’in 2001’de ABD’deki 11 Eylül ataklarından yalnızca 2 hafta sonra akşam yemeği yediği ortaya çıkmıştı.

St James Sarayı’ndan yapılan açıklamada yemeğin, başkanlığını Prens Charles’ın yaptığı Oxford’daki İslami Araştırmalar Merkezi’ne dayanak sağlamak üzere aylar öncesinden planlandığı belirtilmişti.

Açıklamada, “Prens Charles Suudi Arabistanlı iş adamı Bakr bin Ladin ile buluşmuş ve İslami inanışın prensiplerini de kapsayan bir sohbet yapmıştır. Bu sohbette bin Ladin, ailesinin Usame Bin Ladin’i yıllar evvel reddettiğini bildirmiştir.” ifadesi kullanılmıştı.

Bin Ladin, 11 Eylül’ün gerisindeki isim 11 Eylül 2001’de New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ne (İkiz Kuleler) ve ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) terör atakları düzenlenmişti.

Olaylarda, 19 saldırgan hariç New York, Washington ve Pennsylvania’da toplam 2 bin 977 kişi hayatını kaybetmişti. Akınları El Esas örgütünün elebaşı Usame bin Ladin üstlenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir