Putin ekmeği vurdu… Yeni zamlar göründü

Rusya Devlet Lideri Putin’in Avrupa’ya giden tahıl ve öteki besinlerin rotasını sınırlamayı değerlendireceklerini açıklamasıyla birlikte buğday fiyatları sert arttı. Buğday vadeli fiyatları Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna tahıl muahedesini eleştirmesinin akabinde yükseldi.

Chicago buğday vadelileri güniçi kayıplarını silerek buşel başına yüzde 4,5 artışla ton başına 311 dolara çıkarak Haziran ortası doruğuna kadar yükseldi.Buğday vadeli süreçleri bushel/dolar

Ukrayna’dan sevkiyatı gerçekleştirilen tahılın neredeyse tümünün Avrupa’ya gittiğini anlatan Putin, “Birleşmiş Milletler Dünya Besin Programı kapsamında Ukrayna’dan giden 87 tahıl yüklü geminin yalnızca 2 tanesi Afrika’ya gitti. Geriye kalanı Avrupa’ya sevk edildi” diye konuşmuştu.

ANLAŞMAYI ELEŞTİRDİ

Putin, Avrupalı ülkelerin tahıl krizinde sömürgeciliğe devam ettiklerini belirterek, “Çok sayıda Avrupa ülkesi, geçen on yıllarda ve yüzyıllarda olduğu üzere bugün de sömürgeciliğe devam ediyor. Gelişmekte olan ülkeleri kandırdılar ve kandırmaya devam ediyorlar.” dedi.

Avrupa’nın kelam konusu yaklaşımı nedeniyle global besin krizinin derinleşeceğini vurgulayan Putin, “Bu tarafta giden tahıl ve öbür besinlerin rotasını sınırlamayı pahalandırmak gerekiyor. Bu mevzuyu katiyetle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile istişare edeceğim.” biçiminde konuştu.

Buğday fiyatlarındaki artışın, elektrik ve doğalgaza eylül ayının başında gelen artırımların ekmek fiyatlarına önümüzdeki günlerde yansıması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir