Rusya’dan ‘Sırbistan-Kosova gerilimi’ açıklaması: Provokasyona son verilmeli

Kosova’da Sırplara yönelik kimlik ve plaka zaruriliği uygulanmak istenmesi üzerine Belgrad ve Priştine ortasında artan tansiyonla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı.

Rusya’nın resmi haber ajansı TASS’a nazaran, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Priştine idaresine “provokasyonları durdurması” ve “Sırpların haklarının gözetilmesi” daveti yaptı. Açıklamada, Kosovalı Sırplara kimlik ve plaka dayatmasının “Sırp nüfusun Kosova’dan sürülmek istendiği manasına geldiği” söz edilirken Priştine idaresine dayanak veren ABD ve Avrupa Birliği’ne (AB) de tansiyonu körükleyecek adımlar atmaması konusunda ikaz yapıldı.

AB’nin Priştine ve Belgrad ortasındaki arabuluculuk rolünün de başarısız olduğunu savunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Kosova idaresinin Sırpların özgürlüklerine yönelik akınlara kayıtsız kalmayacağını bildiği lakin Sırpların Kosovalı Arnavutlar aracılığıyla etkisizleştirilmek istendiği” görüşlerine yer verdi.

Kosovalı Sırplara yönelik kimlik ve plaka uygulaması reaksiyonları üzerine 1 Eylül’e ertelenmişti. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, “Teslim olmayacağız” yansısı vermişti. NATO’nun Kosova Gücü (KFOR) ise Kosova’nın kuzeyinde istikrarın tehlikeye girmesi durumunda “müdahaleye hazır olduğunu” açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir