Skandal ötesi bildiri: Türk ordusunu durdurmalıyız

Avrupa’nın Türkiye düşmanlığı ve PKK sempatizanlığı devam ediyor. Fransa’da Türkiye’nin muhtemel Suriye Operasyonu’na karşı çıkan vekiller bir bildiri yayımladı.

“Erdoğan’ın savaş çılgınlığına karşı çıkılmalı” başlıklı bildiride senatörler, Türk hükümetinin, “Ukrayna savaşı ile NATO’da merkez rolünü oynama stütüsünden faydalanarak Suriye’nin kuzeyindeki akınları ağırlaştırmak için Atlantik İttifakı’nın onayını elde etmeye çalıştığını” söz etti.

“Batılı ülkeler Türk ordusunu durdurmalı” çağrısında bulunan bildiride “Kürt müttefiklerimize (PKK/PYD) bir kere daha saldırılmasına müsaade veremeyiz ve vermemeliyiz” ifadeleri kullanıldı.

Le Journal du Dimanche gazetesinde yayınlanan bildiride yer alan sözler şöyle:

“Suriye’nin kuzey ve doğusunda özerk idare tarafından denetim edilen bölgelerde savaşın neden olduğu dehşetli şartlara karşın Kürt, Arap, Asuri-Keldani, Ermeni ve tüm etnik halklar bir ortada yaşamakta ve kendilerini demokratik, feminist ve ekolojik bir sistem içinde örgütlemeye çalışıyor ve diyalog içinde barışı inşa etmek için çaba ediyorlar.

Batılı ülkeler artık Türk ordusu tarafından işlenen ihlalleri görmezden gelmemelidir. Kürt savaşçılarının DEAŞ’e karşı uğraştaki kararlılığı tüm memleketler arası toplum tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Lakin bugün unutulmuş görünüyorlar. Kürt müttefiklerimize bir defa daha saldırılmasına müsaade veremeyiz ve vermemeliyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir