TESEV İdare Heyeti Lideri Aydın Uğur vefat etti

Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Etüdler Vakfı (TESEV) İdare Heyeti Lideri Prof. Dr. Aydın Uğur vefat etti.

Bir müddettir sıhhat meseleleri nedeniyle tedavi gören Prof. Dr. Aydın Uğur’un hudut ucu iltihabı nedeniyle ömrünü yitirdiği belirtildi. Aydın Uğur için perşembe günü (4 Ağustos) Teşvikiye Camii’nde öğlen namazının akabinde cenaze merasimi düzenlenmesi bekleniyor.

TESEV’den, ‘TESEV Ailesi’ imzasıyla yapılan açıklamada, “Akıl hocamız, dostumuz, canımız, İdare Şurası Liderimiz Prof. Dr. Aydın Uğur’u kaybettik. Çok üzgünüz, başımız sağolsun” denildi.

Uğur’un bir devir rektörlüğünü yaptığı Bilgi Üniversitesi’nden yapılan açıklamada “Üniversitemize kuruluşundan bu yana eşsiz katkılar sunan, BİLGİ geleneğinin temel direklerinden, eski Rektörümüz, sevgili hocamız Prof. Dr. Aydın Uğur’u kaybetmenin derin hüznü içindeyiz” denildi.

1978-1979 yıllarında Ulusal Eğitim Bakanlığı yapan Necdet Uğur’un oğlu Aydın Uğur, Saint-Joseph Lisesi’ni bitirdi. Aydın Uğur, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat ve İstatistik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan (1976) sonra, bir mühlet Paris’te Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales’de lisansüstü çalışmalar yaptı. Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans derecesi (1983) ile doktora derecesini (1986) Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde aldı.

Ankara Üniversitesi’nin Bağlantı Fakültesi’nde (1981-1989), Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu İdaresi ve Siyaset Bilimi Bölümü’nde (1989-1997) öğretim takımında yer aldı. Aydın Uğur, bir devir Ankara Üniversitesi’nin İrtibat Fakültesi Dekanlığı ve Ankara SBF öğretim üyeliği yaptı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin kurulmasından itibaren bu üniversitede çeşitli idari misyonlarda bulundu. 1997-2004 yılları ortasında İrtibat Fakültesi’nin Dekanı olan Aydın Uğur, Kültürel İncelemeler alanında Türkiye’deki birinci yüksek lisans programının kurucu yöneticiliğini yaptı. Aydın Uğur, 2004-2009 periyodunda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Rektörlük vazifesini üstlendi.

Uğur, kültür-siyaset-iletişim alanlarının kavşağındaki problemlere ait yurtiçinde ve yurtdışında yayınlanmış çok sayıda makalenin müellifidir. 2010’dan bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyeliğine devam eden Prof. Dr. Aydın Uğur, 2010-2016 ortasında Toplumsal ve Beşeri Bilimler Fakültesi dekanı olarak vazife yaptı.

Prof. Dr. Aydın Uğur’un Keşfedilmemiş Kıta: Günlük Ömür ve Zihniyet Kalıplarımız (1991), Kültür Kıtası Atlası: Kültür, Bağlantı, Demokrasi (2002) isimli yapıtlarının yanısıra yayına hazırladığı Teorinin Aynasından Görünen Pratik: Toplumsal Bilimler (1995), Türkiye İçin Değişme ve Yenileşme Siyasetleri (1997), Üç Sempozyum: Sivil Toplum Kuruluşları (1998) üzere çok sayıda ortak çalışmaya imza attı.

Prof. Dr. Aydın Uğur, hala TESEV İdare Şurası Başkanlığı’nı sürdürüyordu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir