Türkiye’de doğal afetler artıyor: Acil aksiyon planı kaide

ANKARA – Türkiye, son yıllarda sık sık orman yangınları, sel, fırtına ve hortum üzere iklim felaketlerine sahne oluyor. Geçtiğimiz yıl ülkenin güneyinde 28 Temmuz’da başlayan yangınlarda 124 bin hektarlık orman alanı yok olmuş, yeniden geçen yaz Karadeniz ve doğu vilayetlerinde, bu yıl da Ankara’da yaşanan sel felaketleri hayatı felç etmişti.

DOĞAL AFETLER MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yıllara nazaran giderek artan sarsıntı, sel, yangın üzere doğal afetleri ve ardından oluşan maddi hasar meblağını Meclis gündemine taşıdı. 2018-2022 yılları ortasında Türkiye genelinde ne kadar doğal afet meydana geldiğini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soran Tanrıkulu, doğal afetler sonucu vatandaşa yapılan yardım fiyatının da paylaşılmasını istedi.

4 BUÇUK YILDA YAKLAŞIK 5 BİN HEYELAN MEYDANA GELDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yıllara nazaran açıkladığı zelzele, sel, taşkın, heyelan üzere doğal afet bilgileri son yıllarda artış gösteren bir seyir izliyor.

Nitekim Türkiye’de 2018 yılında bin 215 heyelan yaşanırken bu sayı 2019 yılına gelindiğinde 245 olarak kayıtlara geçti. 2020 yılında tekrar artış eğilimi gösteren heyelan sayısı bu defa de istatistiklere bin 7 olarak yansıdı. 2021 yılından 2022’in ocak ayına kadarki müddette ise ülkede bin 922 heyelan meydana geldi. Bu bilgiler son 4 buçuk yılda 4 bin 389 heyelan yaşandığını gösteriyor.

SEL, SU BASKINI VE ÇIĞ DATALARI NE DURUMDA?

Türkiye’de yaşanan sel, su baskını ve taşkınlara ait son dört buçuk yılın datalarını açıklayan Bakan Soylu’ya nazaran 2018 yılında 592, 2019 yılında 499, 2020 yılında 249, 2021 yılından 2022’in ocak ayına kadarki müddette ise 597 sel, su baskını ve taşkın meydana geldi.

Yine Bakanlığın datalarına nazaran ülkede 2018 yılında 3, 2019 yılında 10, 2020 yılında 16, 2021 yılından 2022’in ocak ayına kadar 3 çığ afeti yaşandı. Pekala, Türkiye’de iklim felaketlerinin sıklığının artmasının altında hangi nedenler yatıyor?

‘DOĞAL AFETLERLERDE ARTIŞ YAŞANIYOR’

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi, iklim değişikliği hususlarında çalışmalar üreten Prof. Dr. Utku Perktaş’a nazaran ilerleyen süreçte kelam konusu doğal afetlerde artış yaşanacak.

Türkiye’de son devirde gerek kentsel dönüşüm sürecinin gerek yapılaşma gerekse kentlerdeki ağır nüfus artışının etrafa verdiği olumsuz tesire dikkat çeken Perktaş, “Türkiye, iklim değişikliğinden en fazla etkilenen ülkeler ortasında yer alıyor. Zelzele haricinde yaşanan bu doğal afetler de global ısınmanın bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Hakikaten bilgiler de Türkiye’de ortalama sıcaklığın 2100 yılına kadar yüzde 5 santigrat derece yükseleceği tarafında. Hasebiyle iklim değişikliğini olumsuz etkileyen betonlaşma, nüfus artışı ve bunun getirdiği çevresel faktörler de süreci daha da hızlandırıyor” dedi.

Türkiye’de son yıllarda yaşanan doğal afetlerin sıklığına ve İçişleri Bakanlığı datalarının gelecekte de afetlerin sıklıkla olacağını gösterdiğine dikkat çeken Perktaş’a nazaran, acil aksiyon planının hayata geçirilmesi kural.

Paris İklim Mutabakatı’nın bu kapsamda olumlu olduğuna fakat yetersiz kaldığına vurgu yapan Perktaş, şöyle konuştu:

“2019 Global İklim Riski Endeksi’ne nazaran Türkiye’de kuraklık ve doğal afet açısından baktığımızda 1997 ile 2017 yılları ortasında yaklaşık 2 milyar dolar bir ekonomik kaybın oluştuğunu gösteriyor. Bu kayıplar artarak devam edecek. Bu türlü gerçekleşirse doğal afetleri çok daha sık, frekansları artmış bir formda yıl içerisinde gözlemliyor olabiliriz. Yeni afetlerin yolda olduğunu gösteriyor. Acil olarak hareket planlarını hayata geçirmemizin vakti geldi de geçiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir