Uzmanlar uyardı: “Yeni bir pandemiden önce önlem alınmalı”

Üst seviye bir profesör, İngiltere’nin Covid-19, maymun çiçeği ve çocuk felcinin patlak vermesi üzere yeni bir pandemi muhtemelliğine yönelik hazırlıklarını “güçlendirmesi” gerektiği konusunda uyardı.

Uzmanlara nazaran, son altı ay içinde bir dizi bulaşıcı hastalıkla uğraştıktan sonra, İngiltere’nin “Hastalık X” olarak isimlendirilen yeni bir pandemi muhtemelliğine karşı hazırlıklarını “güçlendirmesi” gerekiyor.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, İngiltere, bu yıl ocak ayında, bir beşerde bir H5 kuş gribi tipi ve şubat ayında, biri hastalıktan ölen üç Lassa ateşi olayı tespit etti.

Kemirgen kaynaklı hastalık olan Lassa ateşi, bir aile Batı Afrika’dan İngiltere’nin doğusundaki konutlarına döndükten sonra, şubat ayında (2009’dan beri birinci kez) İngiltere’ye geldi.

Ve mart ayında, bir bayanın Orta Asya’dan İngiltere’ye dönmesinin akabinde ülkeye Kırım-Kongo kanamalı ateşi geldi.

Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı, hastalığın endemik olduğu ülkelerde ekseriyetle keneler ve çiftlik hayvanları tarafından bulaşan viral bir hastalık olan ateşin, 2012’den bu yana Birleşik Krallık’ta sırf üç kere tespit edildiğini söyledi.

İngiltere’ye gelen bulaşıcı hastalıklar dizisine en son eklenen mayıs ayında maymun çiçeği eklendi, o vakitten beri yaklaşık 800 virüs olayı kaydedildi.

“HAZIRLIKLAR SÜRDÜRÜLMELİ”

East Anglia Üniversitesi’nden tıp profesörü Paul Hunter, Telegraph’a, “Bu ülkeden öbür ülkelere giden ve geri dönen beşerler hastalık ithalatının muhtemelen en büyük itici gücüdür.”

“Pandemi hazırlığımızı güçlendirmek ve nezaret sistemlerimizi sürdürmek için dikkat etmemiz gerekiyor, zira büyük plandan bakıldığında Covid-19, potansiyel olarak olabileceğinin en berbatı değildi.”

“Hastalık kelam konusu olduğunda, biz bir ada değiliz ve kendimizi o denli sanmak kusur olur” dedi.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir