Aliyev: “Azerbaycan, düşmanlığı, nefreti sona erdirmek ve yeni bir barış sayfası açmak istiyor”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, işgalden kurtarılan Ağdam’da düzenlenen Azerbaycan Ulusal Şehircilik Forumu’nun (NUFA) açılış merasiminde konuştu.

Azerbaycan’ın mayınlar nedeniyle mültecilerin meskenlerine dönmesi konusunda sorun yaşadığını vurgulayan Aliyev, “Ermenistan, işgal devrinde Karabağ’a 1 milyondan fazla mayın döşedi. Ermenistan, Azerbaycan ve Azerbaycanlılara yönelik bu terör siyasetini devam ettiriyor. Savaşın sona ermesinden bu yana mayın patlamaları sonucu 250’den fazla Azerbaycanlı hayatını kaybetti ya da ağır yaralandı. Maalesef sayıları her hafta artıyor. Daha geçen hafta 2 kişi öldü, 3 kişi de ağır yaralandı. Halkımız önemli bir insani kriz yaşadı. Zira Ermenistan’ın saldırganlığı ve işgali sonucunda Karabağ, Zengezur ve günümüz Ermenistan’ında 1 milyondan fazla Azerbaycanlı kendi topraklarında etnik paklığa maruz kaldı” dedi.

Ermenistan’ın saldırganlığı ve işgalinin sonuçlarının işgalden kurtarılmış toprakları ziyaret eden herkes tarafından açık bir formda görüldüğünü söyleyen Aliyev, “İkinci Karabağ Savaşı’nın sona ermesinden bu yana binlerce yabancı ziyaretçi, gazeteci, siyasetçi, sivil toplum temsilcisi buraya gelerek kendi gözleriyle gördü. Ermeni barbarlığının ve vandalizmi çok önemli. Azerbaycan’ın bu bölgesine gelen birçok kişi kendisini ruhen büsbütün tükenmiş hissediyor ve sizler biz Azerbaycanlıların, bilhassa de Ağdam, Füzuli ve Azerbaycan’ın öteki işgal altında bulunmuş topraklarında yaşayan insanların buraya geldiklerinde hissettiklerini kestirim edebilirsiniz. Onlar meskenlerinin bulunduğu yeri bile bulamıyorlar. Zira her şey büsbütün yok edildi” dedi.

“LAÇIN MEMLEKETLER ARASI HAVALİMANI’NI 2025’TE AÇMAYI PLANLIYORUZ”

Azerbaycan halkının yaşadığı acılara karşın Azerbaycan’ın Ermenistan’a barış teklif ettiğini belirten Aliyev, “Barış muahedesi milletlerarası hukukun 5 prensibine dayanmakta. Bu unsurlar, ülkelerin birbirlerinin toprak bütünlüğünü karşılıklı olarak tanıması, gelecekte rastgele bir toprak argümanından kaçınması, güç kullanmaktan kaçınması, sonlarını belirlenmesi ve irtibat ilişkilerinin açılmasıdır. Büyük Dönüş Programı artık başladı. Bu yılın mayıs ayında Zengilan vilayetinde birinci köy inşa edildi ve birinci mülteciler kendi yurtlarına döndüler. Zengilan’da ilkokul açıldı ve bu yıl birinci gençler de o okulda eğitime başladılar. Eski mültecilerin bir an evvel kendi yurtlarına geri dönmeleri için tüm gücümüzü ve potansiyelimizi seferber ediyoruz. İşgalden kurtarılan bölgelerde büyük ölçekli altyapı projeleri hayata geçiriliyor. Füzuli Milletlerarası Havalimanı 8 ayda yapıldı. Bu ay Zengilan Memleketler arası Havalimanı’nı, 2025’te ise Laçın Milletlerarası Havalimanı’nı açmayı planlıyoruz” diye konuştu

“BARIŞ SÜRECİ KONUSUNDA İYİMSERİZ”

Barış mutabakatı konusunda iyimserliklerini koruduklarını tabir eden Aliyev, “Azerbaycan düşmanlığı, nefreti sona erdirmek ve yeni bir barış sayfası açmak istiyor. Barış süreci konusunda iyimseriz. Çünkü birkaç gün evvel Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları ortasında bilhassa barış muahedesi taslağının hazırlanması konusunda birinci toplantı yapıldı. Umarız bu uzun sürmez. 28 yıl boyunca Karabağ problemiyle ilgili müzakerelerde olduğu üzere, Ermenilerin genelde mutabakata varmamak için kullandıkları taktikleri biliyoruz. Bu devam ederse barış olmaz. Şayet bu Ermenistan’ın tercihi ise, bir diğer önemli yanılgı yapacakları manasına gelir. Onlar bizi hafife aldılar. Bizim irademizi, Azerbaycan halkının iradesini, Azerbaycan’ın potansiyelini hafife aldılar ve bunun bedelini ödemek zorunda kaldılar. İki yıl evvel yaşanan savaş Azerbaycan topraklarında yapılmıştır. Böylelikle bu bir kere daha bizim tavrımızı kanıtlıyor ve 1 milyondan fazla yurttaşımızın acılarına karşın düşmanlığı, karşılıklı nefreti sona erdirmek ve yeni bir barış sayfası açmak istediğimizi gösteriyor. Bunu yapıp yapamayacağımızı göreceğiz. Emin değilim, lakin en azından o tarafta ilerliyoruz” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir