Bursa Mudanya esnafından ‘Ahilik’ mesajı

BURSA (İGFA) – Bursa’da Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Lideri Ertan Abdulazizoğlu, 35. Ahilik Haftası hasebiyle yaptığı açıklamada, beşere yakışan bir hayat için Ahilik kültürünün ehemmiyetine dikkat çekti.

Başkan Abdulazizoğlu, yayımladığı iletisinde, temelleri 13. yüzyılda Ahi Evran tarafından Anadolu’da atılan Ahilik Teşkilatı’nın meslek ve sanatkarlığı ahlaki kıymetlerle harmanlayan, sanatını dayanışma ile bütünleştiren, ulusal birlik ve beraberlik anlayışıyla toplumsal hayatımızın akışında çok değerli misyonlar ifa ettiğini kaydetti.

Ne yazık ki, gelişen, teknolojiyle birlikte hızlanan ulaşım ve nakliye imkanları, başta internet olmak üzere hudut tanımayan irtibat araçları dünyanın adeta ufalmasına yol açtığını söz eden Abdulazizoğlu, “Ortaya çıkan globalleşme, büyük serme sahiplerinin acımasız ticaret savaşları ve rekabetleriyle birlikte sayısız yararlarının yanında özgün kültürlere darbe vurmuş biz olma şuurundan ben olma anlayışına sürüklenmemize yol açmıştır. Yaşanılan virüs pandemisi, üst üste meydana gelen sel felaketleri, ekonomik krizler, ahilik teşkilatımızın toplumsal dayanışmamız ve varlığımızın beşere yakışır formda devamı için ehemmiyetini bir kere daha hatırlatmıştır. Bu nedenle teşkilatın kurucusu Pir Ahi Evran-ı Veli’yi ve O’nun izinde yürüyen gelmiş geçmiş bütün ahileri rahmet ve minnetle yad ediyorum” tabirlerini kullandı.

Başkan Abdulazizoğlu, birlik beraberliğe vesile olan Ahilik Haftası’nda dayanışmanın artarak devam etmesini diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir