Netflix, reklam göstermek için ünlü stüdyolardan izin almaya çalışıyor

Netflix abone sayısındaki düşüş için yeni tedbirler alırken yıllarca karşısında olduğu reklam planını da devreye sokmak için çalışmalara başladı. Akış platformu, ünlü dizilerde reklam gösterebilmek için üretim şirketleriyle görüşmelere başladı.

Netflix’in görüşmelere başladığı stüdyolar ortasında tanınan draması “You”yu yapan Warner Bros.; “Russian Doll”un imalcisi Universal ve “The Crown” ve “Cobra Kai”nin imalcisi Sony yer alıyor.

Netflix için özel olarak oluşturulan gösterilere ek olarak şirketin, “Breaking Bad” ve “NCIS” üzere eski televizyon gösterileri için de mutabakatları tekrar müzakere etmesi gerekecek.

Bir Netflix sözcüsü, “Daha düşük fiyatlı, reklam dayanaklı bir seçeneğin nasıl piyasaya sürüleceğine karar vermenin birinci günlerindeyiz” dedi.

Anlaşmaları değiştirmek dalda duyulmamış bir şey değil. Netflix, müşterilerine içerik indirme imkanı sunmak istediğinde de lisans mutabakatlarını dış tedarikçilerle tekrar müzakere etmek zorunda kalmıştı.

The Crown

Netflix, içerik sağlayıcılarına hizmetinin reklam takviyeli bir versiyonunu bu yılın dördüncü çeyreğine kadar piyasaya sürmek istediğini söyledi. Hareket, dünyanın en büyük akış hizmetinin yeni bir gelir akışı ve abone büyüme kaynağı aramasıyla geliyor. Nisan ayında, şirket on yıldan uzun bir müddettir birinci abone kaybını bildirmişti.

Müzakerelerde, Netflix’in her gösteri için müsaade alması gerekip gerekmediği yahut mevcut mutabakatlar kapsamında muhakkak programlarda reklam gösterme haklarına sahip olduğunu argüman edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Russian Doll

Ayrıca stüdyo yöneticileri, birtakım gösterilerde ve sinemalarda yer alan yeteneklerin, içeriğin ticari olmayan bir görüntü platformu için tasarlandığına inandığını söyledi.

Eğlence sanayisi avukatı John Berlinski, Netflix’in içeriğin içine ve etrafına reklam yerleştirmesine müsaade veren açık bir muahedesi yoksa, bunu yaparken risklerle karşılaşabileceğini söyledi. Berlinski, “Kesinlikle orada değerli bir yasal sorun olduğunu düşünüyorum” dedi. Berlinski, Walt Disney Co. ile olan kontrat uğraşında Scarlett Johansson’ı temsil etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir