Aborjin senatörden Kraliçe Elizabeth’e “sömürgeci” tepkisi

Avustralya’da Aborjin senatör Lidia Thorpe, meclisteki yemin merasiminde “sömürgeci kraliçe” tabirini kullandı.

Ulusal basına yansıyan haberlere nazaran Thorpe, Avustralya Parlamentosu’ndaki yemin merasimine sağ elini havaya kaldırarak geldi.

Thorpe, yemin metnindeki “Kraliçe II. Elizabeth’e sadakat ve bağlılık göstereceğime yemin ederim” tabirinin önünde “sömürgeci” sözünü kullandı.

Meclis Lideri Sue Lines tarafından uyarılan Thorpe, ikinci denemesinde yemin metnini kağıttaki biçimiyle okudu.

ABORJİNLER YETİŞKİN NÜFUSUN YÜZDE 2’SİNİ OLUŞTURUYOR

Arkeologlar, 2017’de, Aborjinlerin Avustralya’ya birinci olarak 65 bin yıl evvel gittiğine dair arkeolojik bilgilere ulaşmıştı. Avustralya’nın kuzeyindeki Madhjedbebe kayalık alanında yaptıkları hafriyatlarda buldukları el üretimi eşyalar üzerinde çalışan araştırmacılar, bunların en az 65 bin yıllık olduğunu, böylelikle Aborjinlerin kıtaya sanılandan 18 bin yıl daha evvel gitmiş olabileceği değerlendirmesinde bulunmuştu.

İlk Britanya filosunun 26 Ocak 1788’de kıtaya ayak basmasının akabinde yerli halka yönelik büyük katliamlar ve kültürel soykırım yapıldığını savunan Aborjinler, bu tarihi, “İstila Günü” ilan ederek “Avustralya Günü” olarak kutlanmasına karşı çıkıyor. Avustralya’da Aborjinler yetişkin nüfusun yüzde 2’sini oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir