Aynı kişideki farklı göz renkleri hastalık mı? Uzman isim cevapladı

Çok az görülse de kimi beşerler da Van kedileri üzere farklı göz renklerine sahip olabiliyor. Birtakım şahıslarda bir göz farklı başkası farklı renge sahip olurken, bazılarında ise birebir göz iki farklı renk taşıyabiliyor.

Halk ortasında bu durum hastalık olarak değerlendirilse de uzmanlar ender görülen bu durumu hastalık olarak kabul etmiyor.

Sivas Medicana Hastanesi Göz Hastalıkları Operatör Tabibi Seda Çelik, tıp literatüründe ’Heterokromi’ olarak bilinen gözlerdeki renk farklılığını hastalık olarak görmediklerini belirtip, “Heterokromiyi bir hastalık olarak görmüyoruz. Çok ender gördüğünüz çoğunlukla hiçbir hastalığın belirtisi olmayan, hastaya hiçbir ziyanı olmayan bir şeydir. Çoklukla doğuştan ortaya çıkıyor. Estetik olarak manzara farklılığı sağlıyor. Renk farklılığı manasına geliyor. Gözümüze rengini veren pigmentlerdir. Pigmentlerde farklılık olduğunu gösteriyor. Çok nadiren de olsa hastalıklara eşlik edebiliyor. Bunlar bazen doğuştan olan sendrom hastalıklar. En sık gördüğümüz Horner sendromu oluyor. Lakin biz heterokromi gördüğümüzde çabucak hastayı yönlendirmiyoruz ekseriyetle eşlik eden sorunlar varsa bunu destekleyici üzere oluyor. Kimi edimsel hastalıklara da eşlik edebiliyor. Bunlar daha çok üveitler, glokom da kullandığımız prostaglandin analogları ve fux üveiti hastalıkları özellikleri en sık gördüklerimizden” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir