Azerbaycan Ermenistan karargahını vurdu

2020’de başarılı bir süreçle Dağlık Karabağ’ı Ermeni işgalinden kurtaran Azerbaycan, bölgede Ermeni güçlerinin taciz ateşlerine maruz kalıyor.

Son olarak sabah saatlerinde Ermeni güçleri Azerbaycan mevzilerine yönelik terör ve sabotaj aksiyonu gerçekleştirdi.

Azerbaycan’dan Ermenistan’a karşı saldırı

Saldırıda Azerbaycan ordusunun bir asker şehit oldu.

AA’nın haberine nazaran şehidin kanını yerde bırakmayan Azerbaycan güçleri Ermeni mevzilerini vurdu.

Konuya ait açıklama Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan geldi.

Açıklamada, Ermeni güçlerin, Kelbecer ve Laçın vilayetlerini kapsayan sıradağlarda bulunan Kırkkız yüksekliğini ele geçirmeye ve orada yeni mevziler kurmaya çalıştığı kaydedildi.

Bu durum üzerine Azerbaycan ordusunun “Kısas” ismi verilen operasyon düzenlediği, Küçük Kafkas sıradağlarının Karabağ silsilesinde yerleşen Sarıbaba ve öteki bir dizi hakim dorukların denetim altına alındığı bildirildi.

Azerbaycan birliklerinin bu istikamette yeni mevzilerin kurulması ve ikmal yollarının üretimi için çalışmalarda bulunduğu kaydedildi.“Birkaç mevzi yok edildi”

Operasyon kapsamında, yasa dışı Ermeni silahlı ögelere ilişkin birkaç mevzinin imha edildiği, eski Ağdere ilinin Üst Oratağ yerleşim ünitesindeki askeri birliğe hava saldırısı düzenlendiği bildirildi.

Taarruzda yasa dışı Ermeni güçler ortasında meyyit ve yaralıların bulunduğu, birkaç D-30 obüs topu, askeri araçlar ve çok sayıda mühimmatın imha edildiği belirtildi.

Operasyondan imgeler paylaşıldı

Geçici olarak Rus ögelerin denetiminde bulunan bölgelerden Ermenistan askerlerinin çıkarılması ve Ermeni silahlı güçlerin silahsızlandırılması gerektiği söz edilen açıklamada, Azerbaycan topraklarında bundan sonra da her türlü terör aksiyonu ve provokasyonların kararlılıkla önleneceği, karşı önlemlerin daha da yıkıcı olacağı söz edildi.

Bakanlık ayrıyeten Ermeni güçlere ilişkin askeri birliğe havadan yapılan atağın imajlarını de paylaştı.


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir