Bayrampaşa halinde hamallar iş bıraktı: Sigorta istiyoruz

Bayrampaşa Yaş Zerzevat ve Meyve Hali’nde çalışan hamallar, hal müdürlüğü önünde hareket yaptı. Çalışanlar, ıslık ve sloganlarla hal idaresini istifaya çağırdı. Hamalların en önemli talepleri ise 1,5 lira olan kasa taşıma fiyatının 2,5 liraya çıkarılması, sigortalarının yapılması ve çalışma saatlerinin düzeltilmesi oldu.

SİGORTA FİYATI ÇALIŞANLARA ÖDETİLİYOR

Hamallar ismine konuşan Fatih Ethemoğlu saat 21.00’da başlayan mesailerinin değişmesi gerektiğini belirterek, öncelikle halin açılış ve kapanış saatlerinin düzeltilmesini istediklerini söyledi. Ethemoğlu, talepleri şöyle sıraladı:

“Gece 00.00’da gelmek istiyoruz. Bizler çocuklarımızı göremiyoruz. Hamaliye fiyatının düzelmesini istiyoruz. Bugün 2 lira olsa da bu insanları kurtarmıyor. Bizim buradaki talebimiz 2,5 liradır. Biz bu fiyatın altında muhakkak çalışmıyoruz. Biz bir de sigorta istiyoruz. Dükkan sahipleri sigortanın tamamını çalışanlara ödetiyor. Onca paralar kazanıyorlar. Aslında bunun içinde çok şey var. Kendi eşi, çocuğu konutta oturuyor fakat onları sigortalı gösteriyor. Kalkıp çalışanın sırtından geçiniyor. Bununla da kalmıyor vergisini devletten kesip cebine koyuyor. Yazıklar olsun dükkan sahiplerinin tamamına.”

‘HAKLARIMIZI SAVUNMUYORLAR’

DHA’nın aktardığına nazaran, İstanbul Halciler Derneği (HALDER) ve İstanbul Yaş Meyve Zerzevat Bostan Komitecileri ve Tüccarları Derneği’nin (İSMEYDER) kendilerini savunmadığını belirten Ethemoğlu “Biz HALDER’i kabul etmiyoruz. Zira bizi savunmuyor. İSMEYDER’i de kabul etmiyoruz. Zira bunlar da bizi savunmuyor. HALDER’in başında Numan Dayan var. Biz onu temsilci olarak görmüyoruz. Kendilerinin en az 50 tane dükkanları var. Başkası de sendika. Biz bugün burada 800-900 tane imza topladık. Biz bu imzaları içeriye vereceğiz her ne kadar bizi yok saysalar da. Bizler yer talep ediyoruz. Bizim derneğimiz olacak. Bu dernekte bir tane bile dükkan sahibi olmayacak. Büsbütün personel arkadaşlarımız olacak” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir