Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Başşehir Kulisi’nde

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sunduğu Başşehir Kulisi programında gündemi pahalandırıyor.

İbrahim Kalın’ın açıklamalarından satır başları:

Tahıl sevkiyatı muahedesinin akabinde çatışmalar şiddetlendi. Biz de buna nazaran pozisyonumuzu belirliyoruz, planımızı yapıyoruz.

Şuanda Çin fiili çatışmanın içerisinde değil. Lakin piramidi ekonomik olarak zorlarken, Rusya da jeopolitik olarak zorlamaya başladı. 

“İLK GEMİ YARIN ÇIKABİLİR”

Ukrayna tarafıyla daima temas halindeyiz. Ruslarla da görüşüyoruz. Gemiler Odessa limanından çıkmaya hazır hale geldi. Hangi koordinattan nasıl çıkacak, milletlerarası karasularına girdiğinde, Türk kara sularına girdiğinde kim yükleyecek üzere ayrıntıları var. Birinci geminin yarın sabah ihtimali yüksek görünüyor. 

Maalesef savaş devam ediyor. Ukrayna haklı olarak “anlaşmaya onay verdik lakin savaş farklı cephelerde şiddetlenirse, esirler öldürülürse sevkiyat sıkışır.” diyor. 

Bunun emniyetini sağlamak için diğer cepheleri sağlam tutmamız gerekiyor. Bundan sonraki seyrini takip etmemiz gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın önderlerle gerçekleştirdiği görüşmeler çok kıymetli. 

Bütün dünyanın bu muahedeyi alkışlaması yetmez. Öteki alanlarda da desteklemesi gerekir. Tahıl sevkiyatı muahedesi muvaffakiyetle sonuçlanırsa barış müzakerelerinin başlaması imkansız değil. 

 

Ayrıntılar geliyor..

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir