Damak Şenlendiren Maklube

Damak Şenlendiren Maklube Tarifi İçin Malzemeler

 • ️1 kilo kuşbaşı et
 • ️3 adet büyük boy patates
 • ️2 adet patlıcan
 • ️1,5 su bardağı pirinç
 • ️Üzerini örtecek kadar haşlanmış et suyu
 • ️1 tatlı kaşığı tuz

Damak Şenlendiren Maklube Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle kuşbaşı doğranmış etleri haşlanmaya bırakıyoruz.
 2. Etler haşlanırken de patates ve patlıcanların kabuklarını soyup yuvarlak yuvarlak (yada tercih ettiğiniz şekilde) doğruyoruz. Kızgın yağda patates ve patlıcanları kızartıyoruz.
 3. Etler haşlandıktan sonra suyunu bir kenarı alıyoruz. Maklubeyi yapmak için biraz derin olan tencerenin içerisine sıvı yağ ekleyip etleri biraz kavuruyoruz.
 4. Ocağın altını kısıyoruz ve tabana yayıyoruz. Üzerine önce kızarttığımız patatesleri, onun da üzerine yine kızarttığımız patlıcanları diziyoruz. Yıkanan pirinçli de en üst kata ekleyerek yayıyoruz.
 5. Dilerseniz pirinçlerin üzerine küçük küçük birkaç parça tereyağ da atabilirsiniz, çok daha lezzetli oluyor. Daha sonra kenarda bekleyen etin suyunu ilave ediyoruz.
 6. Pirincin üzeri tamamen suyla örtülmesi gerekir. Eğer et suyu az gelirse normal su ilave edebilirsiniz.
 7. Tuzunu da ekledikten sonra tencerenin ağzını kapatıyoruz. Suyu tamamen çekildikten sonra ocağın altını kapatıp demlenmeye bırakıyoruz. (pişirme süresi ortalama 25 dakikadır).
 8. Tencerenin ağız kısmına uygun gelecek tabağı yerleştirdikten sonra tencereyi ters çevirip servise hazır hale getiriyoruz.
 9. Yanına salata ve yoğurt tercih ederim edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir