Emtia piyasasında “ralli haftası” yaşandı

Çin’de emlak krizine ait risklerin devam etmesine rağmen emtia piyasasındaki yükselişler devam etti.

Geçen hafta altın yüzde 2,2, gümüş yüzde 9,5, paladyum yüzde 4,2 ve platin yüzde 2,6 bedel kazandı.

Analistler, Fed’in beklentiler doğrultusunda siyaset faizini 75 baz puan artırmasının akabinde Fed Lideri Jerome Powell’ın “gelecek toplantılarda daha yumuşak adımlar atılabileceği” bildirisi vermesinin altına olan talebi artırdığını söyledi.

METALLERDE DE ÜST İSTİKAMETLİ HAREKETLİLİK

Metallere geçen hafta yükseliş eğilimi hakim oldu.

Tezgah üstü piyasada bakır yüzde 5.9, kurşun yüzde 1.2, nikel yüzde 2 ve çinko yüzde 9.4 artış kaydetti.

Arz risklerinin talep kaygılarını dengelemesi geçen hafta bakırdaki yükselişi durduramadı.

Brent petrol geçen hafta yüzde 4 paha kazandı. Fiyatlardaki yükselişte, global piyasalarda artan arz kaygıları tesirli oldu.

Rus güç şirketi Gazprom, geçen hafta, Rus gazını Almanya üzerinden Avrupa’ya taşıyan çizgilerden Kuzey Akım doğal gaz boru çizgisi için kullanılan Portovaya kompresör istasyonundaki Siemens türbin motorunun teknik nedenlerden dolayı durdurulduğu ve bu nedenle çizgi üzerinden sevk edilen doğal gaz ölçüsünün azalacağını duyurdu.

Brent petroldeki yükselişte, ABD’nin ticari ham petrol stoklarındaki azalış tesirli oldu. ABD Güç Enformasyon Yönetimi, ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 4 milyon 500 bin varillik düşüşle 422 milyon 100 bin varile gerilediğini açıkladı. Piyasa beklentisi, stokların yaklaşık 4 milyon 300 bin varil azalacağı tarafındaydı. Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları ise 5 milyon 600 bin varil azalışla 474 milyon 500 bin varile geriledi.

G7 ülkelerinin, AB’nin Rus petrolünün deniz yoluyla ithalatını yasaklayan yaptırımlarının yürürlüğe girdiği 5 Aralık’a kadar Rus petrol ihracatında bir fiyat sınırlama sistemi oluşturmayı hedeflediğine yönelik haber akışı da arzın daralacağı kaygılarına neden olarak fiyatları üst taraflı destekliyor.

GEÇEN HAFTA TARIM KÜMESİ EMTİALARINDA SERT YÜKSELİŞ

Chicago Ticaret Borsası’nda süreç gören buğday yüzde 7, mısır yüzde 10,3, soya fasulyesi yüzde 12 ve pirinç yüzde 0,1 artış kaydetti.

Buğday fiyatlarında tahıl koridoru muahedesi ile görülen optimistlik, Rusya’nın Ukrayna’da Odesa limanını vurmasıyla dağıldı. Bir Rus yetkilinin “Rus ihracatının önündeki mahzurların kaldırılmaması halinde tahıl muahedesinin çökebileceğini” söylediğine dair haberler de buğday fiyatlarının artmasına neden oldu. Artan hava sıcaklıkları ve üretim kestirimlerinin evvelki aya nazaran düşüş göstermesi de fiyatları üst taraflı etkiledi.

Küresel çapta artan hava sıcaklıkları soya fasulyesi, mısır ve pirinç fiyatlarındaki yükselişi tetikledi.

Kahve yüzde 5.3, kakao yüzde 1.4 ve pamuk yüzde 6.4 artış kaydederken, şeker yüzde 1.8 kıymet kaybetti. Dolar endeksinde yaşanan gerilemeyle birlikte emtialardaki reaksiyon alımları ve varlık fiyatlarındaki toparlanma kakao, kahve ve pamuk fiyatlarını olumlu etkiledi.

Ayrıca, kahve ihracatındaki artışla kahve fiyatları da yükseldi.

Analistler, faiz artırımları beklentileriyle ekonomik büyümeye yönelik kaygıların fiyatlarda paha kaybına neden olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir