Pazarlık zorlaştı:1 ton 200 kilogramlık kurban 75 bin TL’ye satışta

Kurban Bayramı’na yaklaşık 20 gün kala İzmir’de hayvan pazarları hareketlenmeye başladı. Buca ilçesinde bulunan Kaynaklar kurban pazarında da, kurbanlıklar satışa sunuldu. Türkiye’nin farklı kentlerinden getirilen büyük ve küçükbaş hayvanlar, alıcılarını beklemeye başladı.

Pazarda küçükbaş hayvanlar yaklaşık 3 bin TL’den satılırken, büyükbaş hayvanın fiyatı ise cinsine ve tartısına nazaran değişkenlik gösteriyor. Satıcılardan alınan bilgiye nazaran, büyükbaş hayvanların ortalama fiyatının 27 binden başladığı tabir edildi.

“75 BİN TL FİYAT BİÇTİK”

Pazarda en dikkat çeken hayvan ise yükü 1 ton 200 kilogramı bulan sığır oldu. Şu ana kadar 60 bin TL teklif verilen sığır için biçilen fiyat ise 75 bin TL.

Batman Hasankeyf’ten gelen hayvan satıcısı Mehmet Günay, “Pazar 1 Haziran’da kuruldu. Şu ana kadar 8 adet hayvan sattım. Çadırların birçoklarında hayvan çok azaldı. Burada 500-600 adet hayvan kaldı. İzmir’in en büyük hayvan pazarı burası. Pazarın en büyük hayvanı bende. Sabri Lider isminde Simental ırkı sığırım var. 1 ton 150 ile 1 ton 200 kilogram ortasında bir yükü var. 75 bin TL fiyat biçtik” dedi.

ÜRETİCİNİN MALİYETİ GEÇEN YILIN İKİ KATINI GEÇTİ

Bir öbür hayvan satıcısı Cihan Kale ise “1 ton 150 kilogram Simental ırkı bir sığırım var. Buraya Sivas’ın Yıldızeli ilçesinden geldik. Bu hayvanımıza 70 bin lira fiyat biçtik. 60 bin TL teklif eden oldu fakat kabul etmedim. Ancak 65 bin TL’ye bırakırız” diye konuştu.

Afyonkarahisar’dan İzmir’e hayvan satmak için gelen Halit Bakış da, “Geçen sene toplam masrafımız 125 bin TL idi, bu sene 250 bini aştı. Geçen sene 150 TL’ye aldığımız yem, bu sene 375 TL oldu. Satın alan için de, satan için de sıkıntı. Kaideler geçen sene üzere değil; lakin biz de mecburen hayvanımızı satmak zorundayız. Vatandaşlar yeniden de geliyor. Bu sene pazarlıklar konusunda biraz zorlanıyoruz. Onlar da haklı, biz de haklıyız” dedi.

Pazarın en genç hayvan satıcısı 15 yaşındaki Niyazi Türker de, “Ben de kendime nazaran düve satıyorum. Hayvanlar bu sene çok değerli. 7 bin 500 TL’ye kadar hayvan satıyorum. 9 bin TL’den düşürdüm. Daha da aşağı fiyata satamam” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir