Pelosi’nin Tayvan ziyaretine Çin reaksiyonu: Büyükelçi Nicholos Burns Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Çin ajansı Xinhua’nın haberine nazaran, Dışişleri Bakan Yardımcısı Şie Fıng, dün gece Büyükelçi Burns’ü hemen bakanlığa çağırarak ziyaretin “tek Çin” unsurunu ve ABD-Çin ilgilerinin temelini oluşturan Üç Ortak Bildiri’deki taahhütleri ihlal ettiğini belirtti.

ZİYARET ÇİN-ABD ALAKALARINA ZİYAN VERDİ

Ziyaretin Çin-ABD münasebetlerinin siyasi yapısına büyük ziyan verdiği, Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü zedelediğini, Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarın tabanını aşındırdığını ve Tayvan’ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçı güçlere yanlış bildiri verdiğini tabir eden Şie, “Bu davranış, son derece berbat niyetlidir ve sonuçları çok önemli olacaktır. ABD hükümeti bundan sorumlu tutulmalıdır.” dedi.

Bakan Yardımcısı, ABD hükümetinin Pelosi’nin şuurlu aksiyonunu kısıtlamak yerine müsamaha gösterdiğini belirterek, Washington’dan, yanlışıyla yüzleşmesini, ziyaretin yol açtığı olumsuz sonuçları giderecek pratik önlemleri almasını talep etti.

ABD’YE UYARI

ABD’ye, “Tayvan kartını oynamaktan”, Tayvan’ı Çin’i çevrelemek için kullanmaktan ve Çin’in iç işlerine karışmaktan vazgeçme daveti yapan Şie, “Tayvan, Çin’in Tayvan’ıdır ve sonunda ana karanın kucağına dönecektir. Çin halkı hayaletlerden, baskıdan ve berbatlıktan korkmaz.” sözlerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, dün gece Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin çabucak akabinde yaptığı açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmişti.

Çin Savunma Bakanlığı da ada etrafında “bir dizi askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

NİSAN AYINDAKİ ZİYARET ERTELENMEŞTİ

82 yaşındaki Pelosi’nin nisanda Tayvan’a yapmayı planladığı ziyaret, Kovid-19’a yakalandığı gerekçesiyle iptal edilmişti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, o günlerde Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretinin “tek Çin” unsurunun tanımladığı “kırmızı çizginin aşılması” manasına geleceği ihtarında bulunmuştu.

Pelosi, 25 yıl ortadan sonra Ada’yı ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri oldu. Daha evvel 1997’de Newt Gingrich, bu vazifesi yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir