Tamamlandığında 25 bin kişi istihdam edilecek! Temeli atıldı

Çiftlikköy ilçesinde 640 hektar alanda 320 fabrikanın bulunacağı Yalova Makine OSB’nin birinci etabında yer alacak Delfin İç ve Dış Ticaret Pazarlama AŞ’ye ilişkin fabrika için merasim düzenlendi.

Vali Muammer Erol ve protokolün katıldığı merasimde, fabrikanın temeli okunan duaların akabinde atıldı.

Program sonunda gazetecilere açıklama yapan OSB İdare Konseyi Lideri Direnç Özdemir, 8 yıl içinde 320 üretim tesisinin faaliyete geçeceği bölgede birinci etapta 42 fabrikanın temellerinin atılacağını anlattı.

Bugün ikinci fabrikanın temelini attıklarını ve yaklaşık 10-15 günde bir başka fabrikaların temellerinin atılmasının planlandığını aktaran Özdemir, “Birinci etap alanımız tamamlandığında yaklaşık 5 bin kişi, bütün bölge imara açılıp tesisleşmesi tamamlandığında ise yaklaşık 25 bin kişilik bir istihdamı gerçekleştiriyor olacağız.” diye konuştu.

Yerli, yenilikçi, yeşil bir OSB kurmak üzere çalışmaları sürdürdüklerine ve temelini attıkları fabrikaların “Anadolu 5.0” adını verdikleri mimari konsepte uygun olacağına vurgu yapan Özdemir şöyle konuştu:

“Dünyaya hem teknik hem estetik manada model olacak hem de ölçek manasında yüksek katma kıymetli ve teknolojili üretimin üssü olma tezindeyiz. 7-8 sene içinde 640 hektar alanda orta ve büyük ölçekli 320 tesiste yüzde 100 doluluğa ulaşmayı hedefliyoruz. Yaklaşık 4 milyar dolarlık bir ihracat hacmine ulaşacağımızı üyelerimizle yaptığımız envanter çalışmalarının sonuç raporunda görüyoruz. Bunu neredeyse yüzde 90 dolulukla öngörüyoruz.”Delfin İç ve Dış Ticaret Pazarlama AŞ İdare Konseyi Lideri Mete Özarar ise 60 yılı aşkın bir müddettir Türk endüstrisine hizmet verdiklerini belirterek şu sözleri kullandı:

“60 milyon lira yatırım bütçesi ile kurulan tesisimiz vinç servis bölümünde Türkiye Cumhuriyeti’nin şu ana kadar kurulan en yüksek bütçeli yatırımıdır. Halihazırda 20’den fazla ülkeye ihracat yapan firmamız bu yatırım ile Afrika, Avrupa, Rusya ve Türk Cumhuriyetlerindeki pazar hissesini artırarak döviz girdisi sağlayacak, ülke iktisadına katkıda bulunacak. Ülkemizin dünyanın en büyük 10 iktisadı ortasında yer alma maksadını gerçekleştirmek için burada bulunan herkes üzere biz de var gücümüzle çabalıyoruz. Eminim ki daima birlikte muvaffak olacağız.”

Törene Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Vilayet Genel Meclisi Lideri Hasan Soygüzel, kurum müdürleri ve oda liderleri katıldı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir