Zeytin Tuzlama

Zeytin Tuzlama Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 kilogram siyah zeytin (mümkünse kasım ayının sonlarına doğru toplanan ağaçta olgunlaşmış)
 • 1 çay bardağı ince belli kahveci bardağı kaya tuzu
 • 1 yemek kaşığı bitkisel sıvı yağ

Zeytin Tuzlama Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Zeytinler güzelce yıkanır kurulanır ben altına havlu yayılmış tepsilere yıkadıktan sonra bırakıyorum bir gece bekliyor iyice kuruyor ara ara karıştırıyorum ezmeden.
 2. Sonra onu 1’er litrelik cam konserve kavanozlarına yada pet şişelere dolduruyoruz. Şişe kilogramı arttıkça ölçünüzü ona göre tuz ve yağ ölçünüzü arttırarak ayarlayınız.
 3. Zeytin ile doldurduğumuz kaya tuzunu ve sıvı yağını koyduğumuz kavanozlarımızın kapaklarını kapatıp 15-20 gün pet şişeler yan yatırılarak cam kavanozlar dik şekilde çevrilir.
 4. Tuzun tüm zeytinlere ulaşması sağlanır su saldıkça 10 günde bir kapakları açılıp suları dökülür. Bu işlemi 3 kez yapmak yeterli.
 5. Kışlık bekleteceğimiz kavanozların kapaklarını artık yiyeceğimiz zamana kadar hiç açmıyoruz.
 6. Serin bir yerde yine aklınıza geldikçe çevirin zeytinler buluşunca olmuş demektir. İster hemen isterseniz bir yıl sonra afiyetle yiyebilirsiniz.
 7. Şişelerin kapaklarını açmadan bekleterek uzun süre bekletebilirsiniz bozulmaz. Şişelerin suları dökülünce ağzı sıkı kapanmalı güneş görmeyen serin yerde muhafaza edilmelidir ki uzun süre 1-2 yıl dayanabilir.
 8. Yiyeceğimiz zamanda zeytinleri şişelerden bir kaba varsa sularını dökerek 1 veya 2 gün oda sıcaklığında bekletin yıkamayın, sonra buzdolabında muhafaza ederek arzunuza göre yağ ve 🍋 ilavesiyle afiyetle tüketin, hiç sossuzda çok lezzetli ben öyle yapıyorum afiyet olsun ❤️.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir