ABD polisi, bir genci öldüresiye dövdü

Yerel medyadaki haberlerde, Illinois’ın Oak Lawn bölgesinde 27 Temmuz’da trafik kontrolü yapan polislerin, 17 yaşındaki Haydi Abuataleh’in bulunduğu aracı durdurduğu belirtildi.

Olayla ilgili ortaya çıkan görüntüde, polislerin Abuataleh’i gözaltına alırken sırt üstü yere yatırdığı görülüyor.

Polislerin bilhassa Abuataleh’in başını maksat aldığı manzaraların, etraftan geçen biri tarafından çekildiği öğrenildi.

Abuataleh uğradığı şiddetin akabinde hastaneye kaldırıldı.

Öte yandan, emniyet yetkilileri, Abuataleh’in yarı otomatik bir silahı olduğunu açıklasa da imajlarda gencin silahı olduğuna dair detay yer almıyor.

Abuataleh’in annesi Dena Natour ve ailenin avukatı, düzenledikleri basın toplantısında, gencin yüzünde, kafatasında ve leğen kemiğinde kırıklar olduğunu açıkladı.

Oğlunun hastanedeki tedavisinin sürdüğü belirten Natour, şiddetin manzaralarını izlediğini söyledi.

Natour, “Koskoca 3 adamın çocuğunu dövdüğünü görünce çok çaresiz hissediyorsun” tabirini kullandı.

POLİS ŞİDDETİ PROTESTO EDİLDİ

Bu ortada bilhassa Arap kökenli Amerikalılardan oluşan bölge halkı, polisin orantısız güç kullanarak uyguladığı şiddete sessiz kalmadı.

Oak Lawn Polis Merkezi önünde bir ortaya gelen protestocular, polisin ırkçı şiddetine karşı sloganlar attı.

Protestocular, 3 polisin vazifelerine son verilmesini istedi.

Amerikan İslam Bağları Chicago Kurulu Lideri Ahmed Mahmud Rehab, mevzuyla ilgili açıklamasında, Oak Lawn bölgesindeki Arap-Amerikan halkının uzun bir müddettir polisin saygısızlığından şikayetçi olduğunu söyledi.

Rehab, Abuataleh’e yaşatılanlardan evvel Oak Lawn Arap-Amerikan halkının hayatlarının tehlike altında olduğunu düşünmediğini söz etti.

POLİS, SİLAH ALABİLECEĞİ KAYGISIYLA GENCİ ÖLDÜRESİYE DÖVMÜŞ

Polislerin durdurdukları aracın art koltuğundaki Abuataleh’ten araçtan inmesini istediğini anlatan Vittorio, araçtan inip kaçmaya başlayan gencin bir polis tarafından yakalandığını belirtti.

Vittorio, bu sırada Abuataleh’in elini çantasına uzattığını ve polisin de çantasından silah alabileceği kaygısıyla gencin ellerini denetim altına almaya çalıştığını savundu.

Olaya karışan 3. polisin Abuataleh’e yüksek voltta elektrik veren taser silahıyla müdahale ettiğini açıklayan Vittorio, polislerin misyondan uzaklaştırılmadıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir