Bakan Kurum’dan toplumsal konut açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Önümüzdeki ay itibariyle, cumhurbaşkanımızın milletimize müjdeleyeceği, cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesini 81 vilayetimizde başlatıyor olacağız” dedi.

Bakan Kurum, Türkiye Personel Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) 70’inci kuruluş yıl dönümü münasebetiyle Pursaklar ilçesinde gerçekleştirilen fidan dikim merasimine katıldı.

Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay’ın konut sahipliğindeki programa, Ankara Valisi Vasip Şahin ve çok sayıda sendika üyesi katıldı. Seğmenlerin gösterisiyle başlayan aktiflikte, Soma maden kazasında hayatını yitiren 301 madenci anısında 70 bin fidan toprakla buluşturuldu.

“YEŞİL ALANLARIMIZIN ÖLÇÜSÜNÜ ARTIRIYORUZ”

Türkiye’deki yeşil alanları artırmak için değerli bir çaba verdiklerine değinen Bakan Murat Kurum, “Biz bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hakikaten çok kıymetli bir çaba veriyoruz. Türkiye’mizin çabucak hemen her yerinde yeşil alanlarımızın sayısını, ölçüsünü artırıyoruz. Dikmiş olduğumuz fidanlarla müdafaa alanlarının sayısını ve ölçüsünü artırmakla birlikte Avrupa’da 1’inci, dünyada 2’nci ülke pozisyonundayız. Bu çok değerli bir duruştur. Etrafa ne kadar sevdalı bir öndere sahip olduğumuzu da aslında bu tablo net bir formda ortaya koymaktadır” dedi.

“SOSYAL KONUT PROJESİNİ 81 VİLAYETİMİZDE BAŞLATIYORUZ”

Kurum, Toplu Konut Yönetimi (TOKİ) tarafından yapılacak toplumsal konut projeleriyle ilgili bir soruya şöyle karşılık verdi:

*İnşallah önümüzdeki ay itibariyle cumhurbaşkanımızın milletimize müjdeleyeceği, cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesini 81 vilayetimizde başlatıyor olacağız.

*Bu çerçevede aslında konutlarımızı yaptığımız alanlarla, yüzde 50’sini yeşil alanlara terk ediyoruz. İçinde toplumsal donatıları var, yeşil alanları var, mescitleri var, okulları var ve aslında medeniyetimizin bize tanım ettiği kentleşme modelini, 81 vilayetimizde yaygın bir halde sürdürüyor olacağız.

*Aslında biz daha evvel alışık olduğumuz üzere yeşil alanları kentin dışına değil; kentin merkezine millet bahçeleriyle yaparak vatandaşlarımızın yeşil alanlarla iç içe yaşamasını sağlamaya çaba gösteriyoruz.

*Sosyal konutlarımız, bugüne kadar TOKİ Başkanlığımız eliyle 1 milyon 100 bin konutu yaptık ve vatandaşımıza teslim ettik. Dünyada eşi gibisi olmayan bir projedir bu. 20 yılda gidin bakın hiçbir ülke vatandaşına, milletine, dar gelirli vatandaşına 20 yılda 1 milyon 100 bin konut yapıp teslim edememiştir.

*Türkiye, cumhurbaşkanımızın liderliğinde bunun en kıymetli örneğini işte bu 20 yıllık süreçte göstermiştir.  (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir