Mersin’de Türk arıcılar ‘oğul balını’ dünyaya tanıtıyor

Yüz yıllardır en kıymetli ballar ortasında yer alan, ‘Oğul balı’ Anadolu’da üretiliyor, pandemiyle birlikte dünyanın dört bir tarafına Türk arıcılar tarafından ulaştırılıyor. Az ölçüde üretilen ‘Oğul Balı’ ise en çok tercih edilen ballar ortasında yerini alıyor.

Kış aylarında dolan kar obrukları yaz aylarında çiçeklere can suyu oluyor, dünyanın en güzel balı Toroslar Eğriçayır Yaylası’ndan üretiliyor. Sedir balından, devedikenine, keven balından çakşır balına eşsiz tabiatta arıların bal mesaisi Akdeniz?de ağır geçiyor. Bal deposu Anadolu?da üretilen en pahalı ballardan bir tanesi ise ‘Oğul Balı.’ Çoğalmak için kolonileri terk eden genç arıların yeni kolonilerinde ürettikleri birinci balın ismi, ‘Oğul Balı.’

KISITLI ÖLÇÜDE ÜRETİLİYOR

Enzim pahası yüksek ön plana çıkan ‘Oğul Balı‘ pandemi mühletince ve sonrasında en çok tercih edilen balların başında geliyor. Yüzyıllardır devam eden bir geleneği devam ettirerek ‘Oğul Balı‘nı üreten arıcı Celal Çay, balın enzim bedelinin yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Arıcı Çay, ‘Bir arı kolonisinin üremesi, oğul arı yoluyla oluyor. Genç arılar bir kraliçe arıyla kovandan ayrılıyor, mevcut koloniden. Yeni bir koloniden. Kurmuş olduğu bu kolinin birinci yıl üretmiş olduğu bu bala, ‘Oğul Balı’ deniliyor. Bu bizim Mersin Toroslarında Yörükler oğul balını kendine saklar. Zira çok şifalı olduğuna inanırlar. Genç arılar ürettiği enzim pahası çok yüksek oluyor, ?Oğul Balı?nın ve birazda lezzetli oluyor” dedi.

Pandemi devrinde en çok tercih edilen ballardan birinin ‘Oğul balı‘ olduğunu söz eden Arıcı Celal Çay, “İnsanlar, tüketiciler baldan genel olarak şifa almak için tüketiyor. Oğul balı da en yüksek şifayı alınabilecek bir bal olduğu için beşerler doymak için bal tüketmiyor günümüzde. Balın şifasından, yararından, sıhhat istikametinden faydalanmak için tüketiyor. Oğul balı ise genç arılar yaptığı için enzim kıymeti çok yüksek bir bal. Hasebiyle bir talep var. Şifa için en yüksek bir bal olduğu için beşerler oğul balı tüketerek şifaya ulaşmak istiyor. Bilhassa günümüzde pandemi öncesi ve sonrası yeni gelecek pandemiden beşerler korktuğu için sistemli olarak oğul balı tüketen bir tüketici kitlesi oluştu onun için oğul balına talep var. Bizde eserlerimizin ortasına yıllar evvel koymuştuk. Çok kısıtlı bir eser o yüzden fiyatı yüksek olabiliyor. Lakin esasen kaşık kaşık yemeye gerek yok. Günlük bir tatlı kaşığı tüketmeniz yeterli” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir