Facebook’un büyük projesi rafa kaldırılabilir

Doğu Afrika’nın en büyük ekonomisi, 9 Ağustos‘ta yapılacak cumhurbaşkanlığı, yasama ve yerel yönetim seçimleri öncesinde kampanya yapmanın sancıları içinde.

Savunuculuk grubu Global Witness Perşembe günü yayınlanan bir raporda, Facebook’un Kenya’nın kurallarını ihlal eden bir düzineden fazla siyasi reklamı kabul ettiğini ve taşıdığını söyledi. Kenya’nın geçmiş anketlerde şiddet olayları sırasında birbirini hedef alan 45 kabilesi arasında etnik uyumu teşvik etmek için kurulmuş yasal bir organ olan Kenya Ulusal Uyum ve Entegrasyon Komisyonu (NCIC) ise raporun kendi iç bulgularını doğruladığını belirtiyor. NCIC komisyon üyesi Danvas Makori Cuma günü yaptığı açıklamada, “Facebook ülkemizin yasalarını ihlal ediyor. Kendilerinin bir nefret söylemi ve kışkırtma, yanlış bilgi ve dezenformasyon vektörü olmalarına izin verdiler.” dedi.

Bir şirket sözcüsü ise Reuters’e verdiği demeçte, Meta’nın nefret söylemini ve kışkırtıcı içeriği ayıklamak için “kapsamlı adımlar” attığını ve bu çabaları seçim öncesinde yoğunlaştırdığını söyledi. Sözcü, “Zararlı içeriği hızlı ve geniş ölçekte kaldırmamıza yardımcı olmak için Swahili konuşmacılarından oluşan ekiplerimiz ve proaktif algılama teknolojisine sahibiz” dedi.

Makori, NCIC’nin sosyal medya firmalarını düzenleyen Kenya İletişim Kurumu (CAK) ile görüştüğünü ve Meta’nın faaliyetlerinin askıya alınmasını tavsiye edeceğini söyledi ve Meta’yı Kenya anayasasını ve nefret söylemini ve sosyal medya platformlarının kullanımını düzenleyen yasaları ihlal etmekle suçladı. “Bu ülke bir sosyal medya şirketinden veya bir kuruluştan daha büyük. Facebook veya başka bir sosyal medya şirketinin güvenliği tehlikeye atmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Önde gelen başkan adaylarının destekçileri, kıdemli muhalefet lideri Raila Odinga ve başkan yardımcısı William Ruto, sosyal medya platformlarını adaylarını övmek, başkalarını kendilerine katılmaya ikna etmek veya karşıt tarafları çeşitli kabahatlerle suçlamak için kullandılar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir