Kosova Sırbistan hududunda tansiyon yükseldi: Geçişler kapatıldı, sirenler çalıyor

Kosova’da yarın yürürlüğe girecek olan ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik süreksiz plaka ve geçiş dokümanı uygulamasına saatler kala Kosova ve Sırbistan ortasında tansiyon yükseldi. Kosova’nın kuzeyinde yer alan ve Sırpların yoğunlukta yaşadığı Mitroviça’da yükselen siren sesleri paniğe neden oldu. Kosova’nın kuzeyindeki gerginliğin akabinde açıklama yapan polis, “Tüm medyayı ve vatandaşları, durumu istikrarsızlaştırmaya ve panik oluşturmaya meyilli uydurma haberlere kapılmamaya davet ediyor ve çağırıyoruz” dedi. İki ülke ortasında yaşanan tansiyonun akabinde Dışişleri Bakanı , Sırbistan ve Kosova Dışişleri Bakanları ile görüşerek, Türkiye’nin tansiyonu azaltmak için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu iletti. Öte yandan NATO’nun Kosova Gücü (KFOR), Kosova’nın kuzeyinde istikrarın tehlikeye girmesi durumunda müdahaleye hazır olduğunu duyurdu.

Kosova ve Sırbistan’da tansiyon yükseldi

Kosova Başbakanı Abin Kurti geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamasında “Kosova’ya girecek Sırplara süreksiz kimlik verilecek, pasaportlarını değil bu kimlikleri kullanmaları gerekecek” sözlerini kullanmıştı. Kosova’da yarın yürürlüğe girecek olan ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik süreksiz plaka ve geçiş evrakı uygulaması gerginliğe neden oldu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı: Biz barışı arayacağız lakin teslim olmayacağız

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’daki Sırpların daha fazla zulme tolerans göstermeyeceğini belirtti. Kosovalı Sırplardan, Arnavutlara yönelik bir taarruz ya da kışkırtma olmayacağı istikametinde kelam aldığına işaret eden Vucic, bu durumun, “Arnavutların yaptıklarından bağımsız olarak değişmeyeceğini”, lakin Sırpların da kendi meskenlerini koruyacaklarını kaydetti. Vucic, “Biz barışı arayacağız lakin söyleyeyim ki teslim olmayacağız.” halinde konuştu.

Sırbistan’ın hiçbir vakit bugünkünden daha karmaşık ve sıkıntı bir durumda olmadığını vurgulayan Vucic, Priştine idaresinin ise kendisini daima mağdur olarak göstermeye çalıştığını söyledi. Vucic, Kosova’daki Arnavutların, Başbakan Albin Kurti yüzünden sorun yaşadıklarını ve Batı’nın Kosova’da oluşabilecek hiçbir çatışmayı istemeyeceğini lisana getirdi. Ülkesinin çatışmalara neden olan ve çatışma isteyen taraf olmadığının altını çizen Vucic, “Sırbistan, (Slobodan) Miloşeviç ve (Boris) Tadiç vaktinde olduğu üzere kolay kolay yenebileceğiniz bir ülke değil.” dedi.

Kosova’da siren sesleri

Kosova’nın kuzeyinde yer alan ve Sırpların yoğunlukta yaşadığı Mitroviça’da yükselen siren sesleri paniğe neden oldu. Siren seslerinin yarın yürürlüğe girecek olan süreksiz plaka ve geçiş dokümanı uygulamasını protesto etmek gayesiyle kentteki Sırpları toplanmaya ve protestoya davet etmek için çalındığı tabir edildi.

Sırplar ayrıyeten, süreksiz plaka ve geçiş dokümanı uygulamasını protesto etmek gayesiyle çok sayıda yolu trafiğe kapattı. Kosova polisi tarafından yapılan açıklamada, Sırbistan hududunda bulunan Yarinye ve Bırnyak hudut kapılarının yollardaki ablukalar nedeniyle kapatıldığı belirtilerek, vatandaşlardan alternatif hudut kapılarını kullanmaları daveti yapıldı.

NATO’nun Kosova gücü: Müdahaleye hazırız

NATO’nun Kosova Gücü (KFOR), Kosova’nın kuzeyinde istikrarın tehlikeye girmesi durumunda müdahaleye hazır olduğunu duyurdu. NATO’dan yapılan açıklamada, Kosova’nın kuzeyindeki güvenlik durumunun gergin olduğu belirtilerek, “KFOR, durumu yakından takip ediyor ve istikrarın tehlikeye girmesi durumunda müdahale etmeye hazır.” sözü kullanıldı.

KFOR’un Kosova’daki tüm vatandaşların hareket özgürlüğü için çalıştığına işaret edilen açıklamada, “KFOR, alanda görünür ve güçlü bir duruş sergilemektedir. KFOR tüm muhataplarla bağlantı halinde.” değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada, KFOR’un Belgrad-Priştine Diyalog Sürecini desteklediği belirtilerek, “Diyaloğun devam etmesi değerli. Bu bölge barışı ve güvenliği için değerli. KFOR, Kosova’daki itimat ve huzuru sağlamak için gereken her türlü kıymeti alacaktır.” tabirine yer verildi.

Kosova Başbakanı Kurti, gerginlik için Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’i suçladı

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova’nın kuzeyinde yaşanan gerginlikten Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Sırbistan’ın Kosova Sorumlusu Petar Petkoviç’i sorumlu tuttu. Kosova kamuoyunun Sırbistan medyasının tuzağına düşmemesini isteyen Kurti ayrıyeten, “Önümüzdeki günler ve haftalar şiddetli ve sıkıntılı olabilir” dedi.

Kosova polisi: Tüm medyayı ve vatandaşları panik oluşturmaya meyilli uydurma haberlere kapılmamaya davet ediyoruz

Kosova polisi, Sırbistan ile Kosova sonundaki tansiyona ait geçersiz haber uyarısı yaptı. Kosova polisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Sırpların, Sırbistan ile Kosova ortasındaki Yarinye ve Brnyak’taki hudut kapılarına barikatlar kurmasının akabinde gerginlik kazanan durumu yakından takip edildiği belirtildi.
Açıklamada, ülkenin kuzeyindeki silah sesleri doğrulanarak, “Bazı bölgelerde polislerimize ateş açıldı. Olaylarda meyyit ve yaralı bulunmuyor. Sırplar, Arnavut vatandaşların canlarına ve mallarına kast etmeye çalıştı” sözlerine yer verildi

Mitroviça kentinin kuzeyinde, trafiğe kapatılan iki hudut kapısına götüren yolların trafiğe kapatıldığı belirtilen açıklamada, “Şimdiye kadar vatandaşlarda yahut rastgele bir polis memurunda rastgele bir yaralanma olduğuna dair resmi bir bilgi yok. Bu nedenle tüm medyayı ve vatandaşları, durumu istikrarsızlaştırmaya ve panik oluşturmaya meyilli uydurma haberlere kapılmamaya davet ediyor ve çağırıyoruz” denildi.

Açıklamada ayrıyeten Kosova polisinin, sistemi ve kamu güvenliğinin korunması ismine ayrım gözetmeksizin tüm vatandaşların güvenliğini sağlamak için çaba gösterdiği vurgulandı.

Kosova-Sırbistan ortasındaki plaka gerginliği

Kosova ve Sırbistan ortasında 2016’da imzalanan hür trafik deveranı muahedesinin müddetinin 15 Eylül’de dolmasının akabinde Kosova hükümeti ülkede yalnızca Kosova plakalı araçların sirkülasyonunun mümkün olacağını açıklayarak ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik süreksiz plaka kuralı getirmişti.

Kosova, Sırbistan idaresinin Kosova plakalı araçların Sırbistan’dan geçmesine yıllardır müsaade vermemesine karşı aldığı karar kapsamında Sırbistan plakalı araçların Kosova’ya girmesine müsaade vermezken, Sırbistan’dan Kosova’ya girmek isteyen araçlara geçerliliği 60 gün olan süreksiz plaka veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir