Uzmanlar uyarıyor: Bu vakitlerde su içmek sıhhatinize ziyan verebilir

Günlük olarak gereğince su içmenin çok kıymetli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bilhassa dışarısı sıcak olduğunda, uygun formda susuz kalmamak değerlidir. Lakin aslında hiç su içmemeniz gereken anlar da olduğunu biliyor muydunuz?

İşte su içmemeniz gereken anlar !

Yemekten sonra

Yeni yemek yediyseniz ve olabildiğince tok sofradan kalktıysanız, bir bardak su içmek pek makul olmaz. Zati dolu olan midenize daha fazlasını ekliyorsunuz. Bu, su midenize tam olarak uymadığı için şişkin hissetmenize ve karnınızın ağrımasına neden olabilir. Suyun kan ağırlaşmasını engellemesi ve sindirime yardımcı olması için, temel olarak yemeklerden evvel içilmesi gerekir.Egzersizden çabucak sonra

Spor salonunda az evvel ter mi attınız yoksa uzun müddettir mi çalışıyorsunuz? Çok fazla nem kaybettiğiniz için muhtemelen nitekim susamış hissediyorsunuz. Fakat, sodyum ve potasyum üzere antrenman yaparken ‘kaybettiğin’ kıymetli besin unsurlarını yalnızca bir bardak su içerek geri alamazsın. Bu durumda, hindistancevizi suyu üzere bir şey içmekten çok daha uygunsunuz.

Aşırı su içtiğinizde

Bu nadiren olur, lakin sıhhatinizi tehlikeye atacak kadar çok su içme mümkünlüğü vardır. Çok fazla su içerek bedeninizdeki tuz istikrarını bozabilir, bu da sodyum eksikliğine neden olabilir. Maraton koşucuları buna âlâ bir örnektir: tüm yarış boyunca (veya sonrasında) su içmeye devam ettiklerinde hücrelerinin şişmesine neden olur, bu da mide bulantısına, kusmaya ve hatta felç yahut vefata yol açar.

Acı yedikten sonra

Acı yedikten sonra su içilmemeli. İçildiği taktirde reflü, gastrid ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olur.Meyve yedikten sonra

Meyveler doğal oldukları halde içerdikleri şeker oranı yüksek. Bu yüzden meyve yedikten çabucak sonra su içmek sindirim sistemine ziyan verir. Meyvenin içerdiği Amino asitler mide yanmasına sebep olur.

İdrarınız şeffaf olduğunda

Tuvalete giderek gereğince su içip içmediğinizi tam olarak bileceksiniz. İdrarınızın rengi, daha fazla içmeniz gerekip gerekmediğinin düzgün bir göstergesidir. İdrarınız limonataya benzeri açık sarı mı? O vakit hakikat ölçüde su içtin. İdrarınız neredeyse şeffaf mı? O vakit su tüketimini yavaşlatmak isteyebilirsiniz.

Kustuktan sonra

Kustuktan sonra hiç beklemeden su içmek mideye ziyan verebilir. Mide boş kaldığından, kendini toparlaması için biraz beklemek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir